Имаме навика да си обясняваме странното и необичайно поведение на хората около нас с техния характер. „Ами просто са си такива!“, си казваме. Оказва се обаче, че понякога странностите са много по-сериозен проблем. Американските психотерапевти Арън Т. Бек и Артър Фрийман разкриват някои тайни за човешката природа в своята книга „Когнитивна терапия на личностните разстройства“.

Ето някои от техните най-интересни наблюдения, събрани в тези 10 черти на характера, които понякога са признак на сериозни проблеми.

1. Безхаберие

Ако мечтите за почивка и дълга ваканция бяха признак за психическо отклонение, то 99% от хората щяхме да сме класифицирани като „луди“. Но ако познавате човек, който постоянно закъснява за работа, пренебрегва задълженията си, често си взима болничен, изостава със задачите си, не спазва обещанията си и си измисля най-различни абсурдни оправдания за несвършената работа, най-вероятно не става дума за просто „кофти характер“, а за психологически проблем, който изисква внимание.

Други признаци са:

Тези хора нямат нищо против да живеят на гърба на останалите.

Нямат никакви планове за бъдещето.

Правят необмислени покупки и често пилеят пари за маловажни неща, при положение че имат по-належащи покупки или сметки за погасяване.

Ако откривате себе си в подобен род поведение, трябва да знаете, че психолозите препоръчват да започнете да си водите план график и да структурирате деня си. Записвайте какво трябва да направите всеки ден, какви са целите ви и какво ще получите (например някакъв подарък, символична награда), ако изпълните всички задачи за седмицата. След време това ще се превърне в навик и ще започнете да живеете по-организирано. Друг метод, който психолозите препоръчват, е да напишете с какъв проблем се борите в момента и да посочите всички възможни негови решения. По този начин по-лесно ще успеете да го приемете и да се справите с него.

2. Прекалена срамежливост

Срамежливците не са малко – ще ги разпознаете при среща с нов човек например. В това няма нищо странно, но ако ни пречи на нормалните социални взаимоотношения, ако отказваме да се борим с нея, това може да доведе до пълна изолираност и нежелание да се впишем в света. Хората, които са на ръба на психическо заболяване, спират да изпитват силни емоции и избягват всячески контактите с други хора, затова избират да работят от вкъщи или да се занимават с неща, които не изискват комуникация.

Силната интровертност може да доведе до:

Непукизъм.

Безразличие към критиките и похвалите.

Липса на близки приятели.

Склонност към мечтателност и нереалистичен поглед към света.

Хиперчувствителност, която се опитват да скрият от околните от страх да не им се присмеят.

Ако тези редове смятате, че се отнасят до вас и не искате проблемът да се задълбочи, ще трябва да положите усилия и да бъдете сред хора. Груповите занимания могат да са стресиращи, но са изключително полезни в такива случаи. Бихте могли да се запишете на курсове по рисуване, да научите нов език, да ходите на йога, на танци и т.н. Постарайте се да общувате по-активно с поне двама-трима души на новото място, което сте избрали, и не се плашете – според психолозите хората са много по-благосклонни към нас, отколкото ние си мислим.

3. Постоянно отлагане на задачите

Има хора, които просто са мързеливи. Всеки гледа да отложи някое неприятно занимание за по-късно. Тук обаче говорим за случаите, в които човек отлага дори и най-елементарните си задължения, защото просто не може да ги понесе. Постоянното отлагане на задълженията ни може да доведе до пасивно-агресивно поведение и хронична депресия. Следните симптоми са показателни, че може би имате проблем:

Раздразнение от това, че трябва да направите нещо не особено приятно, което е съвсем нормално за повечето хора, например да измиете чиниите, да изведете кучето, да избършете прах,, да пуснете пералнята, да изхвърлите боклука, да пуснете прахосмукачка и т.н.

Вършите бавно и некачествено работата си (през пръсти).

Обиждате се, ако някой ви посъветва как да се справите с работата си по-бързо и ефективно.

Отправяте незаслужена критика към хората, които имат повече власт от вас.

Ако нещо от изброеното ви е познато, е време да вземете живота си в ръце и да започнете да организирате времето си пълноценно. Съставяйте си график за всеки ден. Няма нужда да бъде прекалено амбициозен, по-важното е да го изпълните, за да си създадете някаква рутина. Помислете колко хубаво би било да приключите със задълженията си и после да сте свободни да правите каквото искате, без да се тревожите, че изоставате.