Събирането на вода от въздуха и намаляването на влажността са от решаващо значение за постигане на по-удобен живот за човечеството. Полимерите, които я абсорбират, играят ключова роля в събирането ѝ от атмосферата и при десикантните изсушители, но десорбцията (метод, който позволява полимерите да бъдат използвани ефективно повторно) е проблем. Сега изследователи от Университета в Осака са намерили начин да направят десорбцията по-ефективна.

Обикновено за десорбцията на тези полимери е необходима топлина от около 100 °C, но студентът от Висшето училище по инженерство Дайсуке Икегава, доцент  Ариса Фукацу, доцент Кенджи Окада и професор Масахиде Такахаши разработват течен адсорбент на влага, за който е необходима температура от около 35 °C.

Това става възможно благодарение на използването на случайни съполимери от полиетиленгликол, който адсорбира водата добре, и полипропиленгликол, който я адсорбира малко по-слабо. Разликата в техните водолюбиви свойства създава механизъм за пренос, който разгражда водните клъстери и съответно освобождава водата по-лесно.

„Тази технология има потенциал да бъде приложена не само за водоснабдяване в сухи райони и места с ограничени енергийни ресурси, но и за осигуряване на достъп до вода при бедствия и аварии“, обяви д-р Фукацу.

„Очаква се подобренията в тази технология да доведат и до намаляване на парниковите газове и до по-ефективно използване на водните ресурси“, добавя професор Такахаши. „Отсега нататък ще се стремим да подобрим адсорбента за течна влага и да повишим ефективността на цялата система, за да я направим практическа.“

Резултатите са публикувани в ACS ES&T Water.

Източник: EurekAlert