Китайското изкуствено слънце постигна пробив - ключова стъпка към управляем термоядрен синтез
Експерименталната китайска установка тип "токамак" (EAST) - или както я наричат още „изкуственото слънце“, постигна стабилно състояние на плазма с висока плътност в продължение на 403 секунди, което е ключова стъпка към разработването на реактор за управляем термоядрен синтез, предаде Синхуа.
Пробивът, постигнат след повече от 120 000 изстрела, значително подобри първоначалния световен рекорд от 101 секунди, който беше поставен от EAST през 2017 г., пише БТА. Крайната цел на EAST, който се намира в Института по физика на плазмата към Китайската академия на науките (КАН) в Хъфей, е да създаде ядрен синтез като на Слънцето, като използва вещества, които се срещат в изобилие в морето, за да осигури постоянен поток от чиста енергия.
Сон Юнтао, директор на КАН, заяви в ексклузивно интервю за Синхуа, че основното значение на този пробив се крие в режима на висока степен на задържане на плазмата.
Температурата и плътността на частиците са значително повишени по време на операцията за задържане на плазмата, което ще положи солидна основа за подобряване на ефективността на производството на енергия в бъдещите термоядрени електроцентрали и за намаляване на разходите, каза той.
За разлика от изкопаемите горива като въглища, нефт и природен газ, чиито запаси са ограничени и имат голямо въздействие върху околната среда, „изкуственото слънце“ изисква суровини, които на Земята са почти неограничени. Енергията от термоядрен синтез се счита за по-безопасна и по-чиста и следователно за идеалната „крайна енергия“ за бъдещето на човечеството.
От пускането си в експлоатация през 2006 г. проектираният и разработен в Китай EAST е отворена тестова платформа за китайски и международни учени, които провеждат експерименти и изследвания, свързани с термоядрения синтез.