Навиците ни, свързани с кафето, могат да окажат значително влияние върху състава на чревния биом
Голям международен екип от медицински изследователи установи, че хората, които пият редовно кафе, имат много повече от един вид чревни бактерии, отколкото онези, които не консумират въпросната напитка. В своето проучване, публикувано в списание Nature Microbiology, специалистите анализират проби от изпражнения и кръв от голям брой пациенти, както и подобни данни от големи медицински бази данни, в желанието си да открие какво въздействие оказва пиенето на кафе чревния биом.
Нейтън Макнълти и Джефри Гордън от Медицинския факултет на Вашингтонския университет публикуват в същия брой на списанието и материал тип News & Views по темата.
Предишни изследвания показват, че консумацията на храни и напитки оказва влияние върху чревния биом - общността от гъбички, дрожди и бактерии, които живеят в стомашно-чревния тракт на човека. Но все още не е добре изяснено кои храни насърчават здравословния биом и кои са вредни.
В това ново проучване изследователският екип се стреми да научи повече за въздействието на една храна, или в този случай на напитка, върху чревния биом. Кафето е избрано по две причини: Първо, защото се консумира от много хора; второ, защото или се пие ежедневно, или изобщо не се пие.
За да се запознаят с влиянието на пиенето на кафе върху чревния биом, изследователите започват да анализират медицинските данни на около 22 800 души, живеещи във Великобритания и САЩ, и на още 54 200 души от 211 групи. Това им позволява да сравнят данните от проби от изпражненията на хора, които съобщават, че пият кафе, и такива, които не пият, като същевременно изследват разликите в чревния биом между двете групи.
Изследователите откриват една основна разлика в двете групи - числеността на популацията на бактерия, наречена Lawsonibacter asaccharolyticus. При хората, които редовно пият кафе, нивата на бактериите са осем пъти по-високи от тези, които изобщо не прибягват до напитката - и тази разлика се запазва стабилна за хората по целия свят.
Изследователският екип признава, че не знае какво въздействие може да окаже по-високото ниво на L. asaccharolyticus върху хората, но предполага, че то вероятно е свързано с ползите за здравето, които се приписват на пиенето на кафе. Те смятат, че е налице значително въздействие на една храна или напитка върху чревния биом на човека.
Източник: Phys.org