По неофициални данни хората с аутизъм са склонни да се наслаждават на настолните игри повече от останалите, а сега две нови проучвания посочват някои причини за това.

Екипът на изследването от Университета в Плимут и Университета Едж Хил в Обединеното кралство провежда пет отделни анализа, за да проучи колко популярни са настолните игри сред хората с разстройства от аутистичния спектър (РАС) и какви преживявания предлагат те.

Установено е, че сред хората с аутизъм е по-вероятно да се натъкнете на любители на настолните игри: в проучване, проведено сред 1603 играчи, 7 % от тях са били аутисти, въпреки че аутистите са приблизително 1 % от населението като цяло.

При допълнителни интервюта с хора с аутизъм изследователите установяват, че тези игри облекчават социалната тревожност, която се проявява по-често при аутистите, отколкото при населението като цяло. Те се отличават с ясна структура и строги правила и общите приказки по време на игра са сведени до минимум.

"Знаем, че настолните игри са безопасно и ценно хоби за много хора с аутизъм", казва психологът Грей Атертън от университета в Плимут. "Настоящото изследване установи защо това е така и ние наистина искаме да използваме резултатите при провеждането на бъдещи проучвания."

Изиграните игри включват Codenames, Диксит, както и One Night Ultimate Werewolf и Spyfall (в които идеята е да се опитате да скриете самоличността си от останалите играчи).

Правилата и структурата са "едновременно стимулиращи и успокояващи" за играчите, съобщават авторите въз основа на интервюта с любители на настолните игри с диагноза аутизъм. Изследователите предполагат, че това е още едно доказателство за начина, по който хората с аутизъм се потапят в интереси, които осигуряват чувство за постижение и предвидимост.

"Настолните игри могат да представляват област, която е едновременно предизвикателство и сила за аутистичните лица", пишат авторите в един от публикуваните документи.

Изследователите също така разглеждат малки групи от хора с аутизъм, които играят настолни игри от време на време или от години, като откриват ползи по отношение на изграждането на независимост и увереност сред играчите, както и подпомагане на изграждането на социални взаимоотношения - нещо, което може да бъде трудно за хората с аутизъм.

"Всеки човек с аутизъм е уникален и ние искаме да сме сигурни, че всички интервенции могат да бъдат адаптирани според нуждите на тези, които биха могли да се възползват от тях", казва Атертън.

В бъдеще изследователите биха искали да проучат по-подробно повишаването на благосъстоянието, което настолните игри могат да осигурят на хората с аутизъм: те са структурирани и предвидими и помагат за укрепване на социалните връзки чрез добре дефинирани рамки.

"Използваме нашето изследване и в подкрепа на адаптирането на съществуващи игри за хора с аутизъм, за да направим играта им още по-достъпна и приятна", казва първият автор, психологът Лиъм Крос от университета в Плимут.

"Това е популярно хоби и ние сме доволни, че успяхме да хвърлим повече светлина върху значението му за толкова много хора."

Изследването е публикувано в American Journal of Play и Journal of Autism and Developmental Disorders.

Източник: Science Alert