Торните бръмбари се ориентират по Млечния път
Знаете ли, че торните бръмбари използват Млечния път за навигация?
Известно е, че хората, птиците и тюлените могат да се ориентират по звездите, но торният бръмбар очевидно е първият пример за насекомо с подобни умения.
Той обича да се движат в права линия. Когато открие купчина тор, оформя топче и започва да го търкаля напред, докато е на безопасно разстояние, където може да го изяде, обикновено под земята.
Въпреки че очите им са прекалено слаби, за да различат отделните съзвездия, те използват светлинния преход, оформен от Млечния път, за да са сигурни, че търкалят торните си топчета в права линия, а не се връщат назад към съперниците си край купчината, разказва Science Daily.
Изследването, проведено от Мари Даке от университета Лунд в Швеция, е публикувано в сп. Current Biology. По-рано д-р Даке и колегите й доказват, че торните бръмбари могат да поддържат права линия като се ориентират по Слънцето и Луната. Но способността на насекомите да се намират правилната посока в ясна и безлунна нощ ги учудва.
Затова провеждат експерименти в планетариум, които показват, че бръмбарите се ориентират най-добре по светлинната диря, оформена от Млечния път. Отделните ярки звезди по-скоро ги объркват.
Въпросът е колко други животни използват подобна нощна навигация. Предполага се, че някои жаби и дори паяци могат също да се ориентират по звездите. Според Даке много други видове го правят - учените само трябва да обърнат внимание.