Психолог: Часовете, прекарани в социалните мрежи, натоварват психиката и мозъка
Часовете, прекарани в социалните мрежи, натоварват изключително много нашата психика и мозъка ни. Това каза за "Фокус" психологът Бисера Борисова. „Това се отразява на паметта ни и биха могли да се получат много сериозни проблеми. Ако се забележат, би трябвало да се направи консултация със специалист“, посочи Борисова. Тя даде пример с геймърите, които изпадат в едни тежки ситуации след 24-часово седене пред компютрите. Такова залитане трябва да бъде хванато навреме и коригирано.
Бисера Борисова смята, че интернет е едновременно нещо хубаво и нещо опасно. Той е опасен от гледна точка на това, че можем да загубим представа за реалността и това, което наистина се случва около нас. Много е важно да запазим вътрешната си критичност към всичко, което се случва и разбира се, да не забравяме връзката с природата. Психологът посочи, че трябва да търсим начин да разтоварваме стреса сред природата.
Борисова подчерта, че хората вече почти не звънят по телефона, а използват чатовете в социалните мрежи. Има голяма вероятност киберзависимите да не осъзнават, че са пристрастени, защото вече всички хора го правят и това се е превърнало в нещо нормално. „Те казват: „Ето, моите приятели, съученици и колеги, ползват социални мрежи и интернет постоянно. И аз го правя, какво толкова?“ Затова най-важното е да се обърнем към себе си и да се запитаме до колко добре ни се отразява това. След един такъв престой в интернет чувстваме ли се заредени, или по-скоро уморени?! Чрез социалните мрежи непрекъснато получаваме някаква информация – от приятели, от постове и т.н. Това също уморява“, каза още Борисова.