Повечето от нас си мислят, че тези симптоми са резултат от преработване. Те обаче могат да бъдат следствие и от ниски нива на магнезий и витамин K.

Ето какво трябва да знаете за тези важни микроелементи.

Gallery
Магнезий

Предимства

  • Магнезият участва в най-малко 300 различни химични реакции в телата ни. Той спомага за преработването на храната в енергия и създава нови протеини от аминокиселините. Ето защо се използва при облекчаването на тревожност, стрес и в битка с умората.
  • Магнезият може да спре честите главоболия и дори да лекува мигрената. Липсата му намалява нивата на серотонин, кара кръвоносните съдове да се свиват и засяга функциите на невротрансмитерите.
  • Ниските нива на магнезий могат ад доведат до депресия и безсъние

Снимка: Shutterstock

Gallery
Източници на магнезий

Препоръчителният дневен прием на магнезий е 400 мг за мъже на 19-30 г. и 420 мг за по-възрастни. При жените е 310 мг (19-30 г.) и 320 мг за по-възрастни.

А кои са основните източници на магнезий? Спанак, ядки, кафяв ориз, хляб (особено пълнозърнест), риба, месо, авокадо.

Люти подправки – червен пипер, люти чушлета, къри.

Други източници: аспержи, кисели краставички, зехтин, сушени плодове, копър, праз, соя, брюкселско зеле, карфиол, броколи.

Снимка: Shutterstock

Gallery
Витамин K

Предимства

  • Витамин K синтезира протеини, които са ключови за съсирването на кръвта и спирането на кървенето. Липсата му може да доведе да попречи на бързото заздравяване на раните.
  • Други предимства (които все още не са научно доказани) – защита от калцифициране на артериите и клапите, намаляване на риска от Алцхаймер и рак на простатата.
  • Той си взаимодейства с витамин D, за да отведе калция към костите, да го свърже с тях и да ги направи по-здрави. Ниските нива на витамин K може да доведе до повишен риск от фрактури.

Снимка: Shutterstock

Gallery
Източници на витамин K

Препоръчителният дневен прием на витамин К зависи от възрастта, пола и височината. Общо взето 0,001 мг за всеки килограм, който тежите.

Ето кои са и основните източници на витамин К:

  • Билки – например босилек, градински чай, мащерка, магданоз, кориандър, риган и т.н.
  • Зеленолистни зеленчуци – къдраво зеле, спанак, сарепска горчица, цвекло и т.н.
  • Салатни зеленчуци – пресен лук, кресон, цикория „Витлуф“, маруля, айсберг, целина и т.н.

Снимка: Shutterstock