Какво се случва в тялото и съзнанието, когато сърдечната дейност спре?
Ръководени от амбиция и любопитство, група млади учени предприемат опасен експеримент. Те се редуват по химически път да спират сърцето си, за да разберат какво се случва в задгробния живот. Това е историята в популярния филм „Линия на смъртта“ от 1990 г., чийто римейк се завъртя по кината преди време.
Виж още: Науката обяснява защо трябва да умрем
Много бързо младежите откриват неочакваните и ужасяващи последствия от играта със смъртта. Не всичко обаче, което преживяват, след като „умират“, е в сферата на научната фантастика. Все повече изследвания се занимават с процесите, които настъпват след смъртта. Те показват, че човешкото съзнание не престава да функционира в мига, в който сърцето спре.
Какво точно обаче се случва в тялото и съзнанието по време на сърдечен арест*?
Екип от медицинския факултет на университета в Ню Йорк разследва този въпрос чрез проучвания в Европа и САЩ на хора, чието сърце е спирало, а след това са върнати към живота. Това е най-мащабното изследване от този род.
Един на всеки петима казва, че е почувствал необичайно спокойствие, докато почти една трета от хората споделят, че времето се е забавило или забързало.
Някои си припомнят, че са видели ярка светлина, златна светкавица или отблясък от слънцето. Други разказват, че са почувствали страх или, че се давят, или че са влачени през дълбока вода. 13% казват, че са почувствали как се отделят от телата си, а същият процент хора твърдят, че чувствителността им е била повишена.
Д-р Сам Парниа, авторът на проучването, смята, смята, че много повече хора са имали преживявания, когато са били в клинична смърт, но лекарствата и успокоителните, използвани в процеса на реанимация, може да са блокирали спомените им.
Смъртта на мозъчните клетки може да отнеме часове.
От медицинска гледна точка лекарите определят смъртта въз основа на това кога сърцето вече не бие, което веднага прекъсва кръвоснабдяването на мозъка. „Технически, това начинът, по който се определя време на смъртта, всичко се основава на момента, в който сърцето спира - обяснява Парниа. - Тогава губите всичките рефлекси на мозъчните стебла."