Ползите на мурсалския чай - едно от чудесата на Родопите
Мурсалският чай е многогодишно растение. Смята се за билка с несравнима лековита сила. Известен е още като планински, пирински, алиботушки и шарпланински чай. За приготвянето на чая се използват целите цъфтящи стръкове.
Растението от местността Мурсалица, над родопското село Мугла, се счита за едно от чудесата на Родопите. Легендата разказва, че бог Дионис сам е избрал мястото, където да расте билката. Там и до ден днешен се правят курбани по времето, когато тя се бере. Тъй като не се среща често у нас, мурсалският чай е включен в Червената книга на България.
Учените посочват, че в чая се съдържат множество ценни за човешкия организъм елементи, пише "Gotvach.bg".
1. Мурсалският чай съдържа голямо количество антиоксиданти. Има тонизиращо, укрепващо и антианемично действие. Понижава кръвното налягане и съответно редуцира риска от сърдечен инфаркт и инсулт.
2. Поради високото съдържание на дъбилните вещества танини и етерични масла, мурсалският чай е използван за лечение на болести на дихателната и отделителната система. Много лекари го препоръчват за лечение срещу чернодробни и бъбречни заболявания, тъй като съдържа желязо, мед, кобалт, цинк, калий, магнезий, натрий и др.
3. Мурсалският чай предотвратява развитието на някои видове ракови клетки в организма и предпазва от появата на атеросклероза. Благодарение на добре изразената му противомикробна и противовъзпалителна дейност, оказва много добро действие върху храносмилателната система на човека. Препоръчва се при хроничен гастрит, ентероколит и други чревни заболявания.
4. Освен останалите му качества, мурсалският чай оказва благоприятно въздействие върху пикочно-половата система.
5. Любопитна подробност около мурсалския чай е, че американските и руски космонавти го пиели по време на подготовката си за полет.
6. Мурсалският чай е приложим при редица други заболявания. При бронхит и бронхиална астма, при кашлица и възпаление на сливиците, при грип. Тази билка действа като естествен антидепресант и е една от малкото, които могат да се дават безпроблемно на деца под 5 години.