6 популярни мита за коронавирус: Опровергани
Авторитетният британски вестник „Гардиан“ публикува обширна статия, в която проверява няколко от най-разпространените твърдения за коронавируса, пише Nova.
Твърдение: „Маските за лице не са ефективни“
Носенето на маска за лице със сигурност не е желязна гаранция, че няма да се разболеете - вирусите също могат да се предават през очите и чрез малки вирусни частици, известни като аерозоли, които могат да проникнат през маските. Въпреки това маските са ефективни при улавянето на капчици, което е основен път на предаване на коронавируса, а някои проучвания твърдят, че дават приблизително пет пъти по-голяма защита в сравнение с липсата на маска (въпреки че други проучвания посочват по-ниски нива на ефективност).
Ако има вероятност да сте в близък контакт с някой заразен, маската намалява шанса болестта да се предаде. Ако проявявате симптоми на коронавирус или сте диагностицирани, носенето на маска също може да защити другите. Така че маските са от решаващо значение за здравните и социалните работници, които се грижат за пациентите, а също така се препоръчват за членове на семейството, които трябва да се грижат за някой, който е болен - в идеалния случай и пациентът, и болногледачът трябва да имат маска.
Въпреки това маските вероятно почти нямат полза, ако просто се разхождате из града или пътувате с автобус, така че няма нужда да купувате огромно количество.
Твърдение: „Коронавирусът мутира в по-смъртоносен щам“
Всички вируси натрупват мутации във времето и вирусът, който причинява Covid-19, не се различава. Как се разпространяват различните щамове на даден вирус зависи от естествения подбор - най-успешни ще бъдат версиите, които могат да се разпространяват бързо и да се възпроизвеждат ефективно в организма. Това обаче не означава, че са най-опасни за хората, тъй като вирусите, които убиват хората бързо или ги правят толкова болни, са неработоспособни и е по-малко вероятно да бъдат предадени.
Генетичният анализ от китайски учени на 103 проби от вируса, взети от пациенти в Ухан и други градове, предполага, че в началото са се появили два основни щама, обозначени L и S. Въпреки че L щамът изглежда е по-разпространен от щама S (около 70% от пробите принадлежат на L-щама), S-щамът на вируса е установен като първоначалната версия.
Екипът, стоящ зад това изследване, предположи, че това може да показва, че щамът L е по-агресивен, или се предава по-лесно, или се репликира по-бързо вътре в тялото. На тази фаза обаче тази теория е спекулативна - все още не е имало преки сравнения, за да се види дали хората, които са заразени с една версия на вируса, са по-склонни да го предадат или страдат от по-тежки симптоми.