Погребална могила в Чехия може да е сред най-ранните в Европа
Археолози разкриха праисторическа погребална могила в Чехия на 6000 години, съобщи Лайв сайънс. Тя може да е най-голямата и най-старата в Европа.
Специалистите са работили в района преди преминаването на магистрала.
Могилата е с дължина 190 м и широчина 15 м. Ориентирана е по ос северозапад - югозапад. Археолози от Университета в Храдец Кралове мислят, че е от четвъртото хилядолетие пр. н. е. Това я нарежда сред най-ранните погребални монументи в Европа.
Периодът съответства на културата на фуниевидните чаши, характерна за района между 3800 и 3350 г. пр. н. е. Тя е наречена по характерната форма на керамиката, намирана при погребения.
Могилата е най-дългата праисторическа не само в региона, но вероятно и в цяла Европа, обяснява археологът Петър Крищуф от Университета в Храдец Кралове.
Освен две централни погребения в могилата, вероятно на хора с високо положение, в нея са локализирани около 30 гроба, сигурно от същия период.
Могилата е открита по време на разкопки край магистрала между Храдец Кралове и село Садола, на около 88 км източно от Прага. Тя не се е виждала на повърхността, защото е в селскостопански район и земята е подравнявана.
В двете централни погребения хората са били положени самостоятелно на лявата страна с глава на север. Намерени са и погребални дарове.
Археолозите още анализират находките.
"Подобни могили в Централна Европа обикновени съдържат само едно, максимум две погребения", обяснява Крищуф. "От тази гледна точка ще бъде интересно да видим как откритите гробове са свързани един с друг и дали са на роднини".
Според археолозите първоначално е изградена могилата, а другите погребения са добавени при следващи поколения.