"Най-старият календар в света" може да изобразява катастрофален удар на комета преди 13 000 години
Според авторите на ново проучване катаклизъм, причинен от сблъсък с комета преди 13 000 години, може да е предизвикал появата на цивилизацията. Събитието, което според много учени никога не се е случвало, може дори да е документирано на световноизвестния обект Гьобекли тепе – то е част от поредица от дърворезби, които според изследователите представляват най-стария слънчев календар в света.
Гьобекли тепе, разположен в южната част на Турция, представлява неолитен комплекс, чиято възраст се оценява на около 12 000 години. След като анализират сложно издълбана колона на обекта, авторите на изследването предлагат V-образните символи да представляват дните от годината, като общо 365 обозначения са разделени на 12 лунни месеца плюс 11 допълнителни - или епизодични - дни.
Лятното слънцестоене пък е изобразено като птицеподобно божество - вероятно представляващо съзвездието Дева, където би се намирало слънцето по това време на годината - с V-образен знак около врата. Според изследователите изображенията на фигури с подобни V-образни огърлици в свързани обекти са интерпретирани като "божества, които контролират времето или творят“.
Тъй като изглежда, че издълбаните знаци проследяват както движението на Слънцето, така и фазите на Луната, авторите на изследването предполагат, че стълбът представлява най-ранния лунно-слънчев календар в света. Може би още по-удивително е, че древните гравюри изглежда илюстрират променящите се позиции на съзвездията в небето, което показва, че е била осъзната концепцията за прецесията 10 000 години преди тя да бъде документирана за първи път от древногръцкия астроном Хипарх.
И все пак най-забележителното откритие на изследването е свързано с отделен стълб, който изглежда илюстрира метеоритния поток Тауриди, движещ се през съзвездията Водолей и Риби в продължение на няколко седмици. Предполага се, че този поток от болиди е източник на удар на комета някъде около 10 850 г. пр. н. е., който може да е предизвикал мини ледников период, известен като По-младия дриас.
Важно е да се отбележи, че хипотезата за удара в периода на по-младия дриас е силно оспорвана от много изследователи, които твърдят, че няма доказателства, че събитието е причинено от сблъсък. Въпреки това авторите на изследването предлагат, че самото Гьобекли тепе може да е било построено като паметник на този хипотетичен удар.
"Оказва се, че жителите на Гьобекли тепе са били страстни наблюдатели на небето, което може да се очаква, като се има предвид, че техният свят е бил опустошен от удар на комета", обяснява авторът на изследването д-р Мартин Суитман в изявление. "Това събитие може да е поставило началото на цивилизацията, създавайки нова религия и мотивирайки развитието на земеделието, за да се справи със студения климат", казва той.
В своя научен труд изследователите развиват тази идея, като обясняват, че "религията може вече да е съществувала другаде... но ударът на по-младия дриас може да е предизвикал нова, катастрофална форма".
"Страхът е мощен организационен принцип в човешкото общество и въздействието на по-младия дриас несъмнено е предизвикало силен страх и страхопочитание. По този начин това събитие може да послужи като мотивация за грандиозните строителни проекти на Гьобекли тепе и свързаните с него обекти", казват те.
Такава страховита религия - която може да се е съсредоточавала около "култ към черепа" - може да е дала искрата за мащабна общностна организация и изграждане на монументални структури, което на практика е "задействало зараждането на цивилизацията", заключават изследователите.
Изследването е публикувано в списание Time and Mind.
Източник: IFLScience