Очни алергии: Симптоми, причини и ефективни решения
Очните алергии се отключват, когато имунната система идентифицира иначе безвредно вещество като алерген. Организмът освобождава вещества, които причиняват алергична реакция.
Алергичният конюнктивит се причинява от сезонни или целогодишни дразнители и може да бъдат лекуван с капки за очи против алергии, перорални лекарства или алергенна имунотерапия.
Най-важното е да научите към какво сте алергични и да избягвате контакт с дразнителя.
Какви са симптомите на очна алергия?
Мастоцитите - клетки, покриващи конюнктивата, освобождават веществото хистамин, когато са изложени на алергени и дразнители. Това причинява симптоми на очна алергия включват, като:
- червени, раздразнени, сълзящи очи
- парене и сърбеж
- подуване на клепачите
- замъглено зрение
- чувствителност към светлина
Високите температури и сухият въздух изсушават очите и влошават симптомите на очната алергия.
Какво може да причини очна алергия?
Сред алергените, причиняващи очни алергии, водещи места заемат:
- Полени (растителен прашец)
- Мухъл
- Прахови акари
- Пърхот на домашни любимци
Дразнители от околната среда, които могат да отключат очна алергия са:
- Цигарен дим
- Козметика
- Парфюм
- Контактни лещи
- Разтвор за контактни лещи
Какво мога да направя, за да се справя с подуването на очите?
Подпухналостта или подуването на очите, придружено от сърбеж, зачервяване, усещане за парене и бистра, водниста секреция, са характерни симптоми на алергичен конюнктивит.
Конюнктивата - мембраната, която очертава клепача и покрива склерата - съдържа много мастоцити - вид имунни клетки. При среща с алерген, те отделят вещества, които причиняват възпаление, подуване на околните тъкани и отделяне на воднист секрет.
Търкането или чесането на очите само го влошава и може да доведе до инфекция.
Подуването на очите често се появява през нощта.
Една от причините това да се случи, е излагането на алергени в спалнята – предимно акари и/или пърхот на домашни любимци.
Защо имам тъмни, синкави кръгове под очите?
Това състояние е често срещан признак на алергии от околната среда - към цветен прашец (полени), прахови акари или пърхот на домашни любимци и може да е симптом на хранителна алергия.
При него има подуване на тъканта и натрупване на течност в и около очите. Дължи се на задържаната кръв в зоната, което прави кожата да изглежда по-тъмна със сенки около очите.
Как да различа вирусния и бактериалния конюнктивит от очна алергия?
Източник: Freepik
Може да е трудно да се направи разлика между алергичен конюнктивит и конюнктивит, причинен от вирус или бактерии.
При очната алергия имаме сърбеж, а секретите, които се отделят от окото, обикновено са безцветни, докато инфекциите, причиняващи зачервяване на очите, обикновено са придружени с жълт или зеленикав секрет.
Повечето конюнктивити са вирусни и симптомите се успокояват с прилагане на топли компреси. Ако е засегнато само едното око, внимавайте да не заразите и другото.
Никога не поставяйте кортикостероидни капки в очите си, без да сте се консултирали с офталмолог! Кортикостероидите могат да бъдат опасни при някои бактериални заболявания.
Могат ли алергиите да причинят сухота в очите?
Източник: Freepik
Ако очите ви се чувстват сухи и раздразнени през зимните месеци, когато има по-малко външни алергени, тогава може да имате форма на дисфункция на сълзите, известна като сухо око или Keratoconjunctivitis Sicca.
Това не е алергична реакция – случва се, когато очите ви или не отделят достатъчно сълзи, или сълзите, които отделят, изчезват много бързо.
Около една трета от възрастните хора имат това състояние, често се среща и при хора с очни алергии. Симптомите понякога се влошават, когато навън е студено или ветровито, след като включите отоплението в дома си или ако сте в суха среда. Някои лекарства, включително перорални антихистамини, хапчета за сън и антидепресанти, могат да причинят тези симптоми.
Изкуствените сълзи – лубрикантни капки за очи – са основното лечение за сухо око. Те могат да поддържат окото влажно и да намалят симптомите. Попитайте фармацевта си за ViziHelp Hydro Капки за сухи и уморени очи.
Свързани ли са очните алергии с астма?
Някои хора с очни алергии, може да имат и алергична астма. Алергените, които причиняват очни алергии, могат да предизвикат и възпаление в дихателните пътища, водещо до симптоми на астма.
Лечението за всяко състояние е различно. Говорете с със специалист по офталмология и/или алергология за най-подходящото лечение за вашето конкретно състояние.
Какво облекчава очната алергия?
Най-доброто нещо, което можете да направите, е напълно да избягвате всякакви алергени и дразнители, които създават дискомфорт на очите ви. За жалост това не е толкова лесно, защото те се предават по въздуха.
Опитайте се да приложите тези съвети, за да се чувстват очите ви добре:
- Използвайте противовъзпалителни, успокояващи и хидратиращи капки за алергичен конюнктивит с физиологично pH и хиалуронова киселина, и без консерванти, като новите ViziHelp Plus Allergy.
- Сложете влажна кърпа във фризера за няколко минути и след това я поставете върху клепачите си, за да облекчите сърбежа и подуването.
- Дръжте ръцете си далеч от очите! Измийте ръцете и лицето си, след като сте били навън, особено в сезоните с високо съдържание на полени във въздуха, или при контакт с животни.
- Говорете с вашия лекар за разработване на дългосрочен план за лечение на алергията ви.
Ако сте имали очна алергия, има голяма вероятност да ви се случи отново, когато се сблъскате с алергена. Обърнете внимание в какви ситуации ви се проявяват симптомите - в конкретен момент от годината, при среща с животни или когато сте във влажни непроветриви помещения?
Стремете се да ограничите контакта с дразнителите, поддържайте очите и ръцете си чисти, ограничете времето пред екраните и се уверете, че винаги имате наблизо новите капки за успокояване на алергични симптоми на очите ViziHelp Plus Allergy.
Източници:
- Eye Allergies, allergyasthmanetwork.org
- What Are Eye Allergies?, aao.org
- How to Get Relief From Eye Allergies, webmd.com
- Understanding How to Treat Eye Allergies, eyecarecenter.com
- Allergic Conjunctivitis, hopkinsmedicine.org
- Eye Allergy Overview, aaaai.org