Лекарството за диабет дава обещаващи резултати при защитата на бъбреците
Диабет тип 2 може да доведе до диабетно бъбречно заболяване, но един клас лекарства, които карат бъбреците да премахват глюкозата чрез урината, се радва на все по-голямо внимание. Ръководената от университета „Осака Метрополитън“ изследователска група е проучила как тези медикаменти поддържат здравето на бъбреците, предава EurekAlert.
Лекарствата, известни като инхибитори на SGLT2 (натриево-глюкозен котранспортер-2), се използват за лечение на диабет тип 2 заедно с физически упражнения и диетичен режим. Групата, ръководена от доцента на Висшето училище по медицина Кацухито Мори, се фокусира върху SGLT2 инхибитора канаглифлозин и неговото въздействие върху бъбреците.
С помощта на BOLD (blood oxygenation level-dependent) MRI - метод, използван за наблюдение на промените в притока на кислород в мозъка, за да се проследи активността, групата установява, че пациентите, приемали канаглифлозин в продължение на пет дни, имат повече кислород в бъбреците си през първия ден след приема на лекарството. Изследователите смятат, че това показва, че инхибиторите на SGLT2 могат да подобрят оксигенацията на бъбреците, като по този начин предпазват органите.
„При експерименти с животни количеството кислород в бъбреците може да се измери чрез поставяне на микроелектрод, но това не е възможно при хората“, обяснява професор Мори. „BOLD MRI може да измерва оксигенацията на бъбреците неинвазивно и се очаква това да се превърне във важна технология за изясняване на механизмите на бъбречните заболявания с цел разработване на терапевтични лекарства.“
Констатациите са публикувани във Frontiers in Endocrinology.