Международен екип от астрономи съобщи за откриването на нова екзопланета от типа „супер-Юпитер“ в рамките на изследването Next Generation Transit Survey (NGTS). Извънземеният свят, намиращ се на около 1430 светлинни години от нас, е почти четири пъти по-масивен от Юпитер и се предполага, че е само на милиони години. Откритието е описано подробно в статия, публикувана на 13 ноември на предпечатния сървър arXiv.

NGTS е широкообхватно фотометрично изследване, насочено главно към търсене на екзопланети с размерите на Нептун и по-малки екзопланети, преминаващи през ярки звезди. Проектът използва масив от малки, напълно роботизирани телескопи в обсерваторията Паранал в Чили, работещи на червенооптични дължини на вълните. Той използва метода на транзитната фотометрия за откриване на нови екзосветове, който прецизно измерва затъмняването на звездата, за да открие наличието на планета, преминаваща пред нея.

Сега група астрономи, ръководена от Дъглас Р. Алвес, откри още един такъв свят с помощта на фотометрията на NGTS. Новата планета е идентифицирана около NGTS-33 - бързо въртяща се масивна гореща звезда.

„Съобщаваме за откриването на NGTS-33b, първото NGTS откритие на супер-Юпитер, чийто домакин е масивна звезда“, пишат изследователите в статията.

Наблюденията установяват, че NGTS-33b е с радиус, който е 1,64 по-голям от този на Юпитер, а масата му е приблизително 3,63 пъти повече, което дава плътност на ниво 0,19 g/cm3. Планетата обикаля около домакина си на всеки 2,82 дни, на разстояние 0,048 АЕ (астрономически единици) от него, а равновесната ѝ температура се оценява на 1991 К.

Астрономите подчертават, че ниската плътност на NGTS-33b е с 13% по-малка от очакваната в сравнение с транзитиращи горещи юпитери с подобни маси. Освен това моделите на планетарната структура показват, че радиусът на тази планета вероятно е завишен с до 15%.

Що се отнася до звездата-домакин NGTS-33, тя има спектрален тип A9V, радиус около 1,47 слънчеви радиуса и е с около 60% по-масивна от Слънцето. Периодът на въртене на звездата е 0,66 дни, а ефективната ѝ температура е 7 437 К. Възрастта на NGTS-33 се оценява на между 10 и 50 милиона години.

Изследователите подчертават колко уникално е откриването на такава планета като NGTS-33, тъй като досега са засечени само 11 масивни супер-юпитерови екзопланети, обикалящи около горещи звезди.

„Откриването на NGTS-33b значително ще увеличи малката, но нарастваща популация от масивни THJ [транзитиращи горещи Юпитери], което ще помогне да се поставят допълнителни ограничения върху настоящите модели на формиране и еволюция на такива планетни системи“, заключават авторите на статията.

Източник: Phys.org