Учени потвърдиха, че фосилизираните следи, открити наскоро в Северозападен Китай, са оставени от месоядни динозаври преди повече от 120 млн. години и дават добра представа за социалното поведение на тези древни същества, пише Синхуа.

В провинция Гансу учените откриха най-малко 67 следи от трипръсти животни. Дължината на отпечатъците варира от 11 до 21 см, като нито един от тях не включва следи от първия пръст или опашката.

Въз основа на следите експертите изчисляват, че динозаврите са имали бедра с дължина между 60 и 90 см, като най-големият от тях е бил с дължина на тялото до 2,5 м. Древните животни са се движили в почти права линия.

След подробно изследване учените идентифицират следите, като оставени от Grallator ssatoi – месояден динозавър, който е бродил по Земята през последния период от мезозойската ера – креда. 

Част от новонамерените следи показват, че животните са вървели успоредно едно до друго. Така учените стигат до извода, че някои групи малки двуноги динозаври са демонстрирали социално поведение, вероятно с цел предпазване от хищници. 

Някои от следите показват странично влачене, което предполага, че докато са вървели, динозаврите може да са се подхлъзвали странично, но са успявали бързо да възвърнат равновесието си, уточнява Синхуа.

Резултатите от изследването са публикувани в международното списание Historical Biology.