Ново проучване разкрива пагубните екологични ефекти на микропластмасите върху хранителните вериги в сухоземните екосистеми, като хвърля светлина върху това как пластмасовите отпадъци засилват съществуващите вече екологични кризи, съобщава Синхуа.

Изследването, публикувано в списание Trends in Plant Science, е проведено съвместно от изследователи от Тропическата ботаническа градина в Сишуанбана към Китайската академия на науките, Университета за наука и технологии „Крал Абдула“ в Саудитска Арабия и Университета на Южна Дания.

Микро и нанопластмасите са пластмасови частици и влакна с размер от един нанометър до пет милиметра. Те представляват нова заплаха както за морските, така и за сухоземните екосистеми, потвърждават учените.

Изследователите установили, че пластмасовите микрочастици се натрупват в повечето изследвани растения и свързаната с тях надземна и подземна биота. Тези частици могат да се пренасят по хранителните вериги, като потенциално нарушават функционалността на екосистемите.

„След като се абсорбират от растенията, микрочастици взаимодействат с тревопасните животни, опрашителите и микоризата (симбиотична асоциация на зелено растение и гъба)“, казва изследователят Сюx Гожуй.

Проучването обхваща ключови трофични и нетрофични пътища за пренос на микро и наночастици по сухоземните хранителни вериги, които потенциално могат да повлияят на биоразнообразието и функционалността на екосистемите.

Освен това изследователите подчертават спешната необходимост от допълнителни проучвания на сухоземни екосистеми, за да се направи цялостна оценка на екологичните въздействия на микропластмасите и да се формулират стратегии за смекчаване на въздействието им върху растенията и взаимосвързаните им хранителни мрежи.