Градовете са изправени пред "камшичен удар" от наводнения и суши
Големите градове по света са изправени пред рязка промяна на климата – от продължителни суши до екстремни наводнения, в резултат на покачващите се температури. Това сочи ново изследване, изготвено по поръчка на благотворителната организация WaterAid, съобщава Ройтерс.
Глобални тенденции: Влажност в Азия, суша в Европа и Африка
Според проучването, което анализира 42 години метеорологични данни за над 100 от най-населените градове, се наблюдават отчетливи климатични тенденции:
ОЩЕ ОТ #температури
- Южна и Югоизточна Азия стават все по-влажни, с нарастваща честота на екстремни валежи.
- Европа, Близкият изток и Северна Африка страдат от засилваща се суша.
Най-засегнатите градове от климатичните промени
Ханчжоу (Китай) и Джакарта (Индонезия) са най-силно изложени на т.нар. „климатичен камшичен удар“ – бързо редуване на интензивни наводнения и суши. Според Майкъл Сингър от Института за изследване на водата към Кардифския университет, изменението на климата вече има своите „печеливши и губещи“.
Проучването разкрива, че 15% от анализираните градове са изправени пред едновременно нарастване на рисковете както от наводнения, така и от суши. Сред тях са:
- Далас (САЩ)
- Шанхай (Китай)
- Багдад (Ирак)
Миналата година Ханчжоу регистрира рекордни 60 дни с екстремно високи температури, последвани от катастрофални наводнения, довели до мащабни евакуации.
Градове, изправени пред климатични крайности
В 20% от анализираните градове климатичните условия се обръщат, създавайки нови предизвикателства:
- Коломбо (Шри Ланка) и Мумбай (Индия) стават значително по-влажни.
- Кайро (Египет) и Хонконг изпитват трайна суша.
Инфраструктурни предизвикателства и нуждата от адаптация
Големите градове, които исторически са изграждали инфраструктура за управление на оскъдните водни ресурси или за справяне с наводненията, сега са принудени да се адаптират към новите климатични условия. Необходимите инвестиции в устойчива инфраструктура ще бъдат ключови за бъдещето, предупреждава Майкъл Сингър.
Градове с благоприятни климатични промени
Сред малкото населени места, в които климатичните крайности са намалели, се открояват:
- Токио (Япония)
- Лондон (Великобритания)
- Гуанчжоу (Китай)
През периода 2002-2023 г. в тези градове се наблюдава намаляване на влажните и сухите месеци спрямо предходните две десетилетия.
Заключение
Глобалните климатични промени засягат едни от най-населените райони на света, налагайки спешни мерки за адаптация. От суша до наводнения, градовете трябва да инвестират в устойчиви водни системи и инфраструктура, за да се справят с предизвикателствата на бъдещето.