Март 2025 г. беше най-топлият март в Европа, откакто се води статистика, със средна температура малко над 6°C – с цели 2,41 градуса по-висока от климатичната норма за периода 1991–2020 г., съобщават осведомителни агенции, позовавайки се на Службата за климатични промени „Коперник“ към Европейския съюз.

В глобален мащаб това е вторият най-топъл март, регистриран досега. Данните показват, че през последните 21 месеца, в цели 20 от тях, средната глобална температура е била над 1,5°C над прединдустриалните нива – ключов праг, определен от Парижкото споразумение за ограничаване на глобалното затопляне, отбелязва Ройтерс.

Климатичната цел от 1,5°C е все по-недостижима

Макар през 2024 г. прагът от 1,5°C временно да беше преминат, за да се смята за официално нарушена целта, тази стойност трябва да бъде надвишавана в продължение на няколко последователни години, напомнят от ДПА. Въпреки това експертите предупреждават, че времето за действие изтича, а климатичните последици вече се усещат в целия свят.

Рекордно ниски нива на морски лед в Арктика

Службата „Коперник“ съобщи още, че през март е отчетено най-ниското ниво на арктически морски лед, наблюдавано досега за този месец. Това допринася за още по-бързото затопляне на полярните региони и глобални климатични дисбаланси.

Европа между суша и порой: екстремни валежи и засушаване

Март 2025 г. се отличава с екстремни климатични контрасти в различни части на Европа. Докато Германия и голяма част от Централна Европа преживяха необичайно сух месец, други региони регистрираха най-влажния март от поне 47 години. Според Европейския център за средносрочни метеорологични прогнози, валежите са били „крайно неравномерни“, което създава допълнителен натиск върху селското стопанство и екосистемите.

Липсата на влага вече оказва влияние върху природата – растения и животни страдат от засушаването, а стресът върху екосистемите е все по-очевиден, подчертават експертите.