Група мистериозни праисторически морски създания не са толкова древни, колкото се смяташе досега
Ново проучване разкри, че група мистериозни праисторически морски създания не са толкова древни, колкото смятаха учените, тъй като техните най-ранни вкаменелости всъщност са морски водорасли, предаде ДПА.
Изследване на експерти от университетите на Дърам, Великобритания, на Юнан и на Гуейчжоу, Китай, установи, че вкаменелостите, за които преди се смяташе, че са най-старите бриозои, всъщност са зелени водорасли.
Откритията означават, че бриозоите - животни с пипала, обитавали подобни на небостъргач подводни колонии, са милиони години по-млади, отколкото се смяташе досега, пише БТА. Те се появяват едва преди 480 милиона години, което ги прави единствената подобна група, които не са се появили по време на камбрийския период - 40 милиона години по-рано. По това време се наблюдава бърза еволюция на видове.
Изследователите предполагат, че забавената поява на тези същества показва, че камбрият не е бил уникален период на иновации, както традиционно се смята.
Вместо това нови видове продължават да еволюират за много по-дълъг период от време.
Древният фосилен материал е открит в хълмовете на Китай и разкрива невиждани досега "меки части" на смятания преди за най-ранния бриозой - Protomelission gateshousei.
Тази тъкан позволява на изследователите да определят Protomelission за представител на групата зелени водорасли Dasycladales.
Резултатите от проучването са публикувани в изданието Nature.