В надпревара с времето и преди всичко със стихиите, в залива Сен-Лоран, на малките Магдаленски острови в Квебек скалите се отдръпват, дюните изчезват, а пътищата се срутват, оставяйки къщите уязвими за океана, предаде Франс прес. 

Тук климатичните промени са осезаема действителност и природният декор се променя с всеки следващ сезон. 

"Магдаленските острови са в челните редици на климатичните промени. Ние сме твърде малки пред лицето на необятността", казва Маика Тибодо от местния Център за изследване на островната и морската среда (Cermim).

Темпото на катаклизмите главозамайва техните 13 000 жители, които осъзнават, че средата им е обречена да се промени радикално, пише БТА. Бреговете на островите вече се отдръпват средно с половин метър на година, според проучване на Квебекския университет в Римуски (UQAR). 

"Бяхме доста наивни, бяхме сигурни, че имаме решение. Природата обаче ни доказа обратното", разказват разтревожени местни жители, с поглед, прикован към ронещите се скали на метри от къщите им. 

Ерозията е чувствителна тема на тези острови, които са населени от 18-и век. Обитателите им имат спомени за места, които вече не съществуват или за къщи, които се е наложило да бъдат преместени заради опасността да бъдат отнесени всеки момент.

Ситуацията причинява главоболия на местните  власти, които трябва да инвестират милиони канадски долари в аварийни дейности.

На главния остров, Кап-о-Мьол, когато през 2018 г. се срутва част от скала, тя отнася велоалеята и оставя гробището, болницата и дома за възрастни хора на първа линия срещу вълните.

Поради тази причина се налага през 2022 г. общината да създаде чакълест плаж. За целта 143 000 тона скали с различни размери са транспортирани с лодка и са депозирани на участък от над 800 метра, за да повдигнат бреговата линия.

Това не е единственото място, което трябва да бъде защитено по този начин. "Съществуват решения, но те са изключително скъпи. Може би няма да успеем да защитим всичко, ще има кътчета, които ще трябва да се променят", казва Жасмин Соломон, която отговаря за проблемите с ерозията.
       
Причината е, че екстремните метеорологични явления са по-многобройни, по-опустошителни и по-чести заради климатичните промени. 
       
Островът губи и една от своите крепости през дългите зимни месеци - леда. Ледът винаги е действал като щит, но сега липсата му оставя бреговете напълно изложени на зимните бури.

Малките квебекски острови, подобно на други места по света, са застрашени и от потъване, заради покачването на морското равнище. 
       
"Трябва да вземем предвид реалистичните сценарии и да спрем да си заравяме главите в пясъка. Ние не искаме просто да се примирим с това. Искаме да бъдем част от решението", казва Тибодо, изброявайки многобройните изследователски проекти, които се изпълняват в
Центъра за изследване на островната и морската среда.
       
Идеята е архипелагът им да се превърне в своеобразна лаборатория за борба с опасността, която заплашва милиони хора по света.