Най-големият мозък
Кашалотът е хищен морски бозайник и обитава целия Световен океан, с изключение на полярните региони.
Той може да се похвали като горд притежател на най-големия мозък сред всички бозайници – до цели 10 кг – това е повече, отколкото на всяко друго живо същество на планетата.
Самият кашалот достига тегло от впечатляващите 50 тона! При раждането теглото на кашалота достига 1 тон, с дължина на тялото до 4 м.
Благодарение на специален орган в главата си кашалотът е рекордьор и по гмуркане. Този орган е напълнен с желеподобно восъчно вещество, наречено спермацет. Когато кашалотът се потапя в студена дълбока вода, това вещество се втвърдяваи става особено тежко. Ако обаче кашалотът плува в по-топла вода, то се втечнява и става по-леко. Предполага се, че именно този орган на кашалота му помага да се гмурка на големи дълбочини.
Така например кашалотът е способен да направи най-дълбоките гмуркания в сравнение с всеки друг бозайник – до 3000 м дълбочина. Може да престои на дълбочина 2 километра за близо 2 часа!
Любопитен факт е, че когато кашалотът е ранен, е особено опасен. Известни са много случаи, когато ранени кашалоти нападат моряци на китолов и дори потапят цели китоловни кораби.