В началото на септември Канада и някои части на САЩ бяха засегнати от сериозни валежи. И сега може би знаем защо - предполага се, че те са резултат от една от най-интензивните атмосферни реки, наблюдавани в североизточната част на Тихия океан от 2000 г. насам.

Атмосферните реки често се описват като „реки в небето“; те са тесни, течащи колони от кондензирани водни пари нагоре в атмосферата, които могат да се простират на повече от 2000 км. Когато достигнат сушата, тези водни пари се охлаждат и се изхвърлят под формата на дъжд или сняг.

В по-голямата си част те са доста слаби и носят валежи, което от своя страна е полезно за водоснабдяването.

Но когато една такава колона си проправи път през залива на Аляска в края на септември, тя беше необичайно мощна и в продължение на няколко дни крайбрежните райони на Канада и югоизточната част на Аляска бяха заливани с проливни дъждове.

Спътникови снимки на атмосферната река в момента , в който достига сушата. Източник: NASA Earth Observatory

Най-голямо количество валежи са наблюдавани в планините Коуст и Хейзълтън и в Националния парк „Глейшър Бей“, но в едно малко градче в Британска Колумбия в четири последователни дни са паднали между 56,2 и 99,3 милиметра всеки ден. За справка, през 2023 г. в същия град са паднали общо 118,7 милиметра дъжд през целия месец септември.

Всъщност, когато е навлязла на сушата, тази конкретна атмосферна река е била известна като категория 4 или 5 - 5 е най-високата, която съществува. Категориите 5 са известни също като „изключителни“ и се считат за предимно опасни, а не за полезни - което означава, че те могат да бъдат съпроводени с риск от наводнения.

Подобно на скалата на Сафир-Симпсън, използвана за ураганите, тази сравнително нова система за категоризация, установена през 2019 г., се основава на максималната интензивност и продължителност на атмосферната река.

Едно от определящите изчисления, които се правят в скалата, е това на интегрирания пренос на водни пари (IVT), който комбинира скоростта на вятъра и нивата на атмосферна влага, за да даде представа за интензивността на атмосферната река.

Както съобщава Обсерваторията на Земята на НАСА, когато учените от Центъра за западни метеорологични и водни екстремуми към Калифорнийския университет в Сан Диего първоначално изчисляват IVT за неотдавнашното събитие с атмосферна река, резултатът е интензивност, която е особено висока в сравнение с други, наблюдавани в региона през последните 23 години.

Атмосферният учен Бин Гуан заяви пред Обсерваторията на Земята на НАСА, че такава интензивност е „забележителна“. Но какво я е предизвикало?

Според Гуан това може да са били промени в климатичния модел, известен като арктическа осцилация, които обикновено рядко се наблюдават през септември: „Това може да е едно от условията, които потенциално са допринесли за това изключително силно атмосферно речно събитие.“

Източник: IFLScience