Общото тегло на дивите сухоземни бозайници на Земята - от слонове до бизони и от елени до тигри - сега е по-малко от 10 % от общото тегло на мъжете, жените и децата, живеещи на планетата, съобщи в. "Обзървър", позовавайки се на учени от института "Вайцман". 

Израелските учени  стигнаха до заключението, че общото тегло на дивите сухоземни бозайници, живеещи днес, е 22 млн. тона. За сравнение, човечеството днес тежи общо около 390 млн. тона.

В същото време опитомените от нас видове, като овце и говеда, както и други, свързани с хората, като градските гризачи, добавят още 630 млн. тона към общата маса на съществата, които сега се конкурират с дивите бозайници за ресурсите на Земята. Само биомасата на прасетата е почти два пъти по-голяма от тази на всички диви сухоземни бозайници, пише БТА. Данните показват, че превръщането на дивите местности и естествените местообитания на планетата в огромна глобална плантация, което е в ход, има опустошителни последици за дивите същества. Както подчертават авторите на изследването, идеята, че Земята е планета, която все още притежава огромни равнини и джунгли, гъмжащи от диви животни, вече сериозно се разминава с реалността. Природният свят и неговите диви животни изчезват, докато човечеството, наброяващо почти осем милиарда души, продължава да расте.

"Когато гледате документални филми за дивата природа по телевизията, например за мигриращите антилопи гну, е лесно да заключите, че дивите бозайници се справят доста добре", казва водещият автор Рон Майло пред "Обзървър". "Но тази интуиция е погрешна. Тези същества изобщо не се справят добре. Тяхната обща маса е около 22 млн. тона, което е по-малко от 10 % от общото тегло на човечеството и се равнява само на около 6 кг диви сухоземни бозайници на човек. А като прибавим и всички наши говеда, овце и други животни, това прави още 630 млн. тона. Това е 30 пъти повече от общия брой на дивите животни. Това е зашеметяващо. Това е предупредителен сигнал за човечеството".

Изследването "Глобалната биомаса на дивите бозайници" разкрива също, че най-добре се справят тези, които се адаптират по-лесно към присъствието на човека, като например белоопашатите елени в САЩ и дивите свине. И двата вида се срещат в близост до населени места и понякога се третират като домашни любимци. Дори в дивата природа отпечатъците на човечеството са очевидни, допълва Майло, чието изследване е публикувано в американското списание "Протоколи на Националната академия на науките". 

Лиор Грийнспун и Еял Кригер от екипа са събрали данни за биомасата на около половината от всички известни бозайници и са използвали компютърни модели за машинно обучение върху други зоологически проби, за да изчислят останалата половина.

Мрачните цифри за сухоземните бозайници са подобни на тези за морските. Общата маса на морските бозайници е изчислена на около 40 млн. тона. Най-голяма е общата биомаса на финвалите, а кашалотите и гърбатите китове заемат съответно второ и трето място.

Обикновените видове домашни любимци също имат голям принос за въздействието на човечеството върху планетата. Общата маса на домашните кучета е около 20 млн. тона, което е близо до общата биомаса на всички диви сухоземни бозайници, докато общата биомаса на котките е около 2 млн. тона, което е почти два пъти повече от тази на слона в африканската савана. Тези съотношения между масата на опитомените и дивите бозайници подчертават активната роля, която хората играят за формирането на числеността на бозайниците на Земята, заявяват изследователите в своята статия.

Оценките, направени преди две години от екипа, сочат, че на Земята има около 50 млн. тона диви бозайници. Новата цифра, изчислена с помощта на множество техники, включително изкуствен интелект, показва, че кризата, пред която е изправена дивата природа на планетата, изглежда е много по-тежка, отколкото се предполагаше първоначално. Сега трябва да се оцени колко бързо продължава намаляването на дивите бозайници.