Патагонският леден дракон е изложен на риск заради топенето на ледниците
Патагонският леден дракон е рядко, безкрило насекомо, което обитава ледниците на Чили. Малкото черно същество с дължина едва 15 милиметра и дълги антени се храни с водорасли и бактерии. Дълго е само 15 милиметра и е едно от малкото същества, способни да оцелеят в такива тежки условия. Днес обаче е застрашен вид, тъй като глобалното затопляне ускорява загубата на неговия естествен хабитат - ледниците.
Опасностите за патагонския леден дракон
Учени от Чилийския университет UCSC, ръководени от изследователката Марибет Гамбоа, провеждат мащабно проучване, целящо запазването на патагонския леден дракон и неговата ледникова среда. „Изследването има за цел да разбере как насекомото оцелява в екстремните условия на ледниците“, обяснява Гамбоа. Екипът анализира генетичните адаптации на вида, за да разбере как се приспособява към суровия климат.
ОЩЕ ОТ #патагония
Патагонският леден дракон е открит за първи път през 50-те години на миналия век и дълго време се смяташе за изчезнал. През 2001 г. обаче експедиция го преоткри, доказвайки, че видът все още съществува. Известно е, че насекомото може да оцелява на дълбочина до 40 метра, като играе ключова роля за ледниковите екосистеми. То действа като естествен филтър, пречиствайки водата чрез хранене с органична материя, прах и бактерии.
Леденият дракон – индикатор за климатичните промени
Според Гамбоа, патагонският леден дракон може да бъде използван като биоиндикатор за климатичните промени. „Това проучване съчетава изучаване на местообитанията на насекомото и наблюдение на въздействието на глобалното затопляне върху ледниците“, коментира тя. Въз основа на тези данни учените се надяват да използват вида като маркер за изменението на климата в региона.
Запазването на патагонския леден дракон не само ще помогне за защитата на един уникален вид, но и ще предостави ценна информация за бъдещето на ледниците и климатичните промени в Южна Америка.