1. След излюпването си малките гъсета нямат вродена представа за майка си и тепърва трябва да я опознаят. Гъсетата запаметяват „обекта“, който първо виждат, и започват да го следват. Ето защо е възможно най-напред да запомнят човека, ако той е първият „обект“, който се движи и издава звуци пред тях.

2. Гъските са стадни животни. В периода на чифтосване встъпват в моногамни връзки, които траят цял живот. Дори при смърт на партньора гъските често остават сами до края на живота си.

3. Гъските са водни птици. Наред с живота на сушата, те прекарват много и с удоволствие време във водата. За съжаление често нямат достъп до вода в зависимост от начина на отглеждането им.

4. Те се грижат жертвоготовно за малките си. Ако се приближи враг, гъските го нападат, за да ги защитят.

5. Гъските са по-надеждни пазачи и от кучетата. Те реагират много чувствително на всеки звук и надават предупредителни крясъци.

6. Гъските са прелетни птици, летят във V-образни формации, като по този начин пестят енергията си за далечните полети.

7. Гъските обичат да почистват перата си, през повечето време търсят храна в тревата и събират клонки, дървесни кори и листа за гнездата си.

8. Гъските имат великолепен слух, зрение и обоняние.

9. Изследователи на поведението им и други, които прекарват дълго време с тях, съобщават, че гъските могат да изпитват емоции също като хората. Например когато партньорът им умре, те дълго скърбят и се усамотяват.

10. Гъските се хранят предимно със семена, зрънца, трева, растения и горски плодове. Домашните гъски са отлични „пешеходци“ и могат да изминават дълги разстояние (5 и повече километри! В търсене на храна.