„Пазар и регулации“: Време е участниците на енергийния пазар да се насърчат към дългосрочни договори
На 26 ноември се проведе първата Международна енергийна конференция „Пазар и регулации“, организирана от списание „Мениджър“. Модераторът на първи панел „Обновеният пазарен дизайн - предизвикателства и възможности“ доц. д-р Виктор Аврамов изтъкна три ключови принципа на пазарния дизайн: синхронизация между ценовите механизми и управлението на преносната мрежа, комбинация между регулации и пазари за осигуряване на адекватни мощности, и активно участие на потребителите.
Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране, доц. д-р Иван Иванов, обсъди предизвикателствата с балансиращата енергия. Той подчерта, че част от производителите създават излишъци, което е довело до финансови загуби за Електроенергийния системен оператор (ЕСО) и е наложило промяна в методиката. От 1 май 2024 г. новата методика е в сила, а първоначалните резултати са окуражителни – енергията за балансиране е намалена два до три пъти.
„Няма основания, когато един нормативен акт дава положителни резултати, да се започва с неговата промяна“, добави Иванов. Той отбеляза, че дисциплиниращите коефициенти, въведени за недобросъвестни участници, предотвратяват енергиен арбитраж и доближават българската система до европейските стандарти.
Доц. д-р Виктор Аврамов, преподавател департамент "Администрация и управление" на Нов български университет обсъди с участниците ефекта от присъединяването към европейските платформи за балансираща енергия върху пазара и поведението на участниците. Владимир Дичев, главен търговски директор на „Електрохолд България“, посочи, че събитията от 19 май са имали дисциплиниращ ефект върху пазара. Това е довело до подобрение на небалансите и въвеждане на автоматизирани системи за търговия и по-добра комуникация. Според него новите платформи ще засилят конкуренцията между доставчиците и ще позволят на координатори-агрегатори да включват повече малки производители на енергия. Това ще подпомогне балансирането на системата и ще даде нови възможности за допълнителни приходи на участниците.
„От гледна точка на Българската независима енергийна борса всички пазарни сегменти, включително и балансиращият пазар, са тясно свързани. Те си влияят един на друг. Има възможност за арбитраж и той не е нищо лошо“, коментира Никола Габровски, ръководител „Бизнес развитие“ в Българската независима енергийна борса.
„Отстраняването на тесните места няма да повлияе само на балансиращата енергия. Тесни места има в цялата европейска преносна мрежа и отстраняването им ще повлияе изключително положително върху всички търговски участници, защото ще даде възможност огромни количества енергия от различните региони на Европа да бъдат споделяни в различни пазарни зони“, коментира Ангелин Цачев, изпълнителен директор на "Електроенергиен системен оператор".
Тема на втори панел беше как практически се прилага REMIT II - европейският регламент относно интегритета и прозрачността на пазара на едро с енергия.
Търговията може да се извършва борсово и извънборсово, и обхваща договори и деривати за доставка на електроенергия в Европейския съюз или които могат да доведат до доставка в ЕС в резултат на единното свързване на пазарите "Ден напред" и в рамките на деня. Това изискване е ново и въведено с REMIT II. Също така се покриват договорите и дериватите, свързани с пренос и съхранение. По отношение на географския обхват е от значение дали се търгуват само енергийни продукти на едро, така както са дефинирани в регламента, сподели Боряна Шотекова, съдружник в адвокатско дружество „Андрей Делчев и партньори".
Санкциите могат да достигнат до 10% от общия оборот на предприятието за предходната година, като с новия REMIT II се въвеждат задължението тези санкции да достигнат дори до 15%.
Д-р Юлиан Войнов, директор на дирекция "Мониторинг и контрол на Регламент (ЕС) 1227/2011 (REMIT)" в КЕВР разказа каква е процедурата, която се преминава от постъпването на сигнал за нарушение до налагането на конкретна санкция, като уточни, че се изисква и разяснение от пазарните участници на тяхното поведение, за да се провери дали наистина става въпрос за пазарно нарушение. Характерно за пазара в цяла Европа от 2012 до 2023 година основните нарушения са манипулация или опит за манипулация на пазара.
Той посочи, че България е на четвърто място по нарушения на европейския пазар като огромна част от тях са нарушения на член 5 и член 3 от REMIT - за злоупотреба с вътрешна информация.
Д-р Нияз Валитов, ръководител на екипа за разследвания по REMIT на Германската федерална мрежова агенция (Bundesnetzagentur) и Александър Давид, главен юридически съветник в същата агенция разказаха за пазарните манипулации по смисъла на REMIT в Германия.
Десислава Стефанова, служител по въпросите на политиките в отдела по Пазарна информация и прозрачност в Европейската агенция за сътрудничество на енергийните регулатори сподели какви са новостите с новия регламент при регистрация на пазарните участници, докладването на данни и оповестяването на вътрешна информация.
С въпроса „Кое се развива първо – инфраструктурата или услугите?“ бе поставено началото на панела „Развитието на енергийната инфраструктура в променящите се енергийни пазари“.
„Енергетика е имало преди нас но ще има и след нас. Ние обаче живеем в 21-век и трябва да се развиваме в крак с новите технологии. Това, което имаме като инфраструктура, няма как да се развива без дигитализация и без да имаме представа къде имаме нужда да подобрим тази инфраструктура. Как можем да знаем каква е цената един ден напред, ако нямаме умни електромери, не събираме информация и не я анализираме“, коментира Надежда Мяшкова, съосновател и изпълнителен директор на Power Partner Solutions.
„Не знаем каква ще бъде енергийната система след десет години. Сега ние взимаме решения, които са основани на това каква е била енергетиката преди десет години. Тогава тя беше съвсем различна. Енергийната икономика се промени. Онова, което беше евтино, стана скъпо и обратното“, каза Юлиян Попов, старши съветник на Европейската фондация за климата, председател на Института за ефективност на сградите в Европа и бивш служебен министър на околната среда на България. Според него трябва да организираме пазара по начин, който дава възможност на иновациите да се движат напред, и да го оставим да подава правилните сигнали.
Инж. Николай Стефанов, основател и управляващ партньор на „Новата Енергийна Реалност“, подчерта, че пазарът на дребно е фундамента, който е в основата на енергетиката. „От страната на производството всички гледаме стратегически, но като потребители ние сме ограничени да имаме възвращаемост от нашите усилия на пазара. Цял ден наблюдавам как пазарът трябва да се съобразен с генериращата мощност. Аз мисля, че трябва да се съобразен с потребителите“, коментира той.
Преди началото на панела се проведе отделен fireside chat на тема „Възможности за национални политики за подкрепи в условията на общ електроенергиен пазар“. Модераторът Калоян Стайков, главен икономист в Института за енергиен мениджмънт отбеляза, че темата е свързана с различните форми на компенсиране на високите цени за битовите потребители и небитовите потребители.
„Истината е, че когато говорим за компенсационни мерки, добре е преди това да подходим първо към това какво компенсираме – откъде идват изкривяванията на пазара, които са наложили да се стигне до компенсация. Някъде там е заровено основното дяволче в проблема“, коментира Румен Радев, предприемач и експерт по енергетика.
Според него в Европа бъркаме фундаментално в дизайна на пазара, доколкото позволяваме при ограниченията, които имаме за сметка на свързаност – между система и между отделните страни членки, а в същото време има претенции за свободен пазар и по еднакви критерии да разпределяме и ценообразуваме в този пазар.
„Това, което куца на европейския енергиен пазар, е свързаността, особено на нашия регион със Западна Европа. Съответно нито те нито ние не можем да се възползваме и изпадаме в т.нар. енергийни кризи“, коментира Пламен Младеновски, директор на дирекция "Електроенергетика и топлоенергетика" в Комисията по енергийно и водно регулиране. Според него ни е нужна спешна дигитализация и инсталиране на умни електромери.
***
Основен партньор е IBEX.
Събитието се реализира и с подкрепата на Електрохолд , Power Partner Solutions, ВиК Енерджи.
Институционални партньори са Комисия за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и Съюз на юристите в България.