Екип от астрофизици, геолози, химици и биолози, работещи в редица институции в Япония, откри доказателства, че преди милиарди години океаните на Земята са били зелени. Изследването, публикувано в списание Nature Ecology & Evolution, използва различни фактори на околната среда за създаване на симулация на Земята преди няколко милиарда години.

Какви са били цветовете на древните океани?

Днес световните океани изглеждат тъмносини, контрастирайки със светлосиния цвят на небето. Но според учените преди милиарди години световният океан е бил зелен.

За целите на своето изследване те добавят множество фактори на околната среда към симулацията си, включително химическия състав на атмосферата и океаните, за да моделират светлинния спектър. Те отбелязват, че в древността атмосферата е съдържала повече изпарения и въглероден диоксид, което я е направило киселинна, предизвиквайки ускорена ерозия на сушата. Това е довело до отмиване на огромни количества желязо в морето.

Желязото – ключът към зелените океани

Изследователите установяват, че в зависимост от йонния си заряд, желязото е можело да придаде на водата кафяв, сив или зелен оттенък. Симулацията показва, че желязото е било с троен заряд, което означава, че е поглъщало синята светлина, а водата – червената светлина, оставяйки зелената светлина да се отразява обратно в атмосферата.

Ролята на цианобактериите в оцветяването на океаните

Но това е само част от историята. По същото време цианобактериите във водата са използвали хлорофил, за да превръщат слънчевата светлина в енергия. Те са имали пигменти, които са поглъщали светлината, която не е била поглъщана от зелената вода, правейки водата още по-зелена.

Кога океаните са били зелени?

Изследователският екип предполага, че този период е продължил приблизително от преди 3 милиарда години до преди 600 милиона години. Те също така отбелязват, че тогава световният океан е бил по-голям, което би направило Земята да изглежда зелена от разстояние.

Как океаните са станали сини?

През периода на зелените океани цианобактериите в морето са използвали енергията от слънцето, за да разделят водните молекули на кислород и водород, като са отделяли двата газа в атмосферата. В крайна сметка кислородът е започнал да доминира и да реагира с разтвореното в морската вода желязо, което е довело до постепенното превръщане на океаните от зелени в сини.

Източник: Phys.org