Проследяването на поведението на маркирани животни от космоса може да трансформира изследването и прогнозирането на редица природни явления, смятат учени от Германия, цитирани от в. "Гардиън".

Могат ли козите да предсказват земетресения? В състояние ли кучетата да прогнозират вулканични изригвания? 

Учените от Института "Макс Планк" за изследване на поведението на животните ще разчитат на някои необичайни сътрудници в усилията си да прогнозират земетресения, вулканични изригвания и други природни явления. Те са включили хиляди кучета, кози, овце и други селскостопански животни, както и широка гама от диви животни, в проучвания, които ще наблюдават движенията им от космоса.

За целите им животните са оборудвани с малки предаватели. Движенията им ще бъдат наблюдавани в детайл от специални сателити, които ще бъде изстреляни през следващата година.

Целта не е просто да се проучи как животните реагират на предстоящи природни събития като вулканични изригвания, но и да бъдат получени нови сведения за миграцията им, разпространението на болести и ефектите от  климатичната криза, казват изследователите.

"В крайна сметка се надяваме да изстреляме флотилия от около шест сателита и да създадем глобална мрежа за наблюдение, която не само ще предостави подробности за движението на дивата природа и здравето на животните по цялата планета, но и ще разкрие как те реагират на природни явления като земетресения и вулканични изригвания", казва ръководителят на проекта Мартин Викелски.

Ползата от изучаването на маркирани животни е демонстрирана в ранни експерименти в Сицилия по склоновете на Етна.
Изследователите са установили, че поведението на козите може да послужи за прогнозиране на големи вулканични изригвания.

Сензорите са показали, че животните стават нервни преди изригване и отказват да се преместят на по-високи пасища, които обикновено биха били доволни да посетят. "Те знаят предварително какво предстои. Ние не знаем как го правят, но го знаят", казва Викелски.

По подобен начин учените са наблюдавали кучета, овце и други селскостопански животни в планинския регион Абруцо и са открили, че те също са реагирали по начини, по които са могли да бъдат предсказани седем от осем големи земетресения в региона през последните 12 години.

Учените предполагат, че животните са способни да усещат тектоничните промени в земята, както и променящата се йоносфера, което им помага да предвиждат природните бедствия.