Учени разсъждават дали глобалното затопляне и климатичния феномен Ел Ниньо имат "съучастници" като причина за рекордните горещини това лято, съобщи Асошиейтед прес.

Европейската служба за климатичните промени "Коперник" съобщи, че изминалият месец юли е бил с 0,3 градуса по Целзий по-горещ от предишния рекорд. Този ръст в горещините е толкова голям, особено за океаните и по-специално за северния Атлантически океан, че учените са разделени в мнението дали не става дума и за допълнителен принос в затоплянето.

Те са единодушни, че основната и най-значима причина за последните екстремни горещини са климатичните промени, предизвикани от изгарянето на въглища, петрол и природен газ, довели до дългосрочна тенденция на повишение на температурите. С по-малък принос е феноменът Ел Ниньо - временно затопляне на части от Тихия океан, което влияе върху времето на цялата планета. Но някои изследователи са на мнение, че въздействат и други фактори.

"Това, което наблюдаваме, е нещо повече от Ел Ниньо като добавка към климатичните промени", каза директорът на "Коперник" Карло Буонтемпо. Един от изненадващите причинители на допълнително затопляне би могъл да е по-чистият въздух от новите правила за корабоплаване, пише БТА. Друга вероятна причина са 165 милиона тона вода, изхвърлена в атмосферата от вулкан. И двете версии се обследват.

Чистият въздух

Климатологът от университета на щата Флорида Майкъл Даймънд каза, че корабоплаването е "вероятно основният заподозрян". Десетилетия наред морският транспорт използва горива, които отделят частици, отразяващи слънчевата светлина в процес, който на практика охлажда климата и "маскира" частично глобалното затопляне.

През 2020 г. влязоха в сила правила за международно търговско корабоплаване за съкращаване до 80 на сто на тези охлаждащи частици, което бе "нещо като шок за системата", каза изследователят на атмосферата Тиянал Юан от НАСА и от университета на Мериленд окръг Балтимор.

Замърсяването със сяра влияеше върху ниската облачност, като правеше облаците да изглеждат по-ярки и по-силно отразяващи, но тава вече не се случва така често, каза Юан. Той е проследил промените в облаците по плавателните маршрути в северните части на Атлантическия океан и на Тихия океан, които това лято са сред горещите точки. На тези места и в по-малка степен глобално, изследванията на Юан показват възможно затопляне на климата от ограничаването на замърсяването със сяра. Тенденцията се забелязва на места, където не може да бъде обяснена лесно с Ел Ниньо, каза той.

"Охлаждащият ефект беше постоянен година след година и внезапно той е премахнат", каза Юан. Даймънд изчислява затопляне с около 0,1 градуса по Целзий до средата на века в резултат на новите правила за корабоплаването. Нивото на затопляне може да е от пет до десет пъти по-силно в районите с интензивен морски трафик като северната част на Атлантическия океан.

Анализ на климатолозите Зик Хаусфадър от Бъркли Ърт и Пиърс Форестър от университета на Лийдс прогнозира половината от изчисленото от Даймънд.

Виновен ли е вулканът?

През януари 2022 г. подводният вулкан Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай в южната част на Тихия океан изригна и изпрати в атмосферата над 165 милиона тона вода, която като пара е парников газ, улавящ топлина, каза климатоложката Марго Клайн от университета на Колорадо, която координира международните компютърни симулации за ефекта на изригването върху климата. Вулканът изхвърли в горната част на атмосферата и 550 000 тона серен двуокис.

Това количество вода е "абсолютна лудост, абсолютно гигантско", каза Холгер Волмер, изследовател на стратосферата в Националния център за атмосферни изследвания в САЩ, който публикува изследване върху потенциалния ефект върху климата от изригването на вулкана.

Волмер каза, че водната пара се е издигнала толкова високо в атмосферата, за да има забележим ефект сега, но е вероятно в бъдеще да има въздействие.

Няколко други изследвания използват компютърни модели, за да покажат затоплящия ефект от тази водна пара. Авторите на изследване, което все още не е преминало независима оценка, съобщиха тази седмица, че въздействието върху климата може да варира от 1,5 градуса по Целзий допълнително затопляне на някои места до един градус по Целзий охлаждане на други.

Изследователят на атмосферата от НАСА Пол Нюман и бившият учен от НАСА Марк Шьоберл казаха, че в тези климатични модели липсва основния компонент - охлаждащият ефект на сярата.

Обичайно големите вулканични изригвания, като това на Пинатубо през 1991 г., могат да охладят временно Земята със сяра и други частици, които отразяват слънчевата светлина. Хунга-Тонга обаче изхвърли необичайно голямо количество вода и малко количество охлаждаща сяра.

Изследванията, показващи затопляне вследствие на изригването на Хунга-Тонга, не предвиждат охлаждането от сярата, което е трудно да се направи, казаха Нюман и Шьоберл. Шьоберл, който е главен учен на корпорация Science and Technology Corp. of Maryland, публикува изследване, в което изчислява леко общо охлаждане на планетата с 0,04 градуса по Целзий.

Това, че различните компютърни симулации си противоречат, "не означава, че науката греши", каза Клайн. "Означава, че все още не сме стигнали до консенсус. Все още изчисляваме".

Други заподозрени

Сред по-слабо заподозрените фактори за пясък и пепел от Африка, които имат същия ефект като серното замърсяване, както и струйните течения и забавянето на океанските течения.

Някои неспециалисти подозират влияние на слънчевите бури и повишената активност в 11-годишния цикъл на Слънцето и спекулират, че причината може да е Слънцето. От десетилетия учените следят слънчевата активност и тя не съвпада с повишаването на температурите, каза изследователят Робърт Роде от Бъркли Ърт. Преди 20 и 30 години слънчевите бури бяха по-мощни, но сега има по-значимо затопляне, каза той.

Някои учени са на мнение, че не е нужно да се води толкова задълбочено разследване за причините. Те казват, че причинените от човешка дейност климатични промени и Ел Ниньо са достатъчни, за да обяснят скорошните температури.

Климатологът от университета на Пенсилвания Майкъл Ман каза, че пет шести от настоящото затопляне се дължат на изгарянето на изкопаеми горива, а една шеста - на Ел Ниньо.
Фактът, че светът излиза от тригодишното въздействие на Ла Ниня, която леко потисна глобалните температури, и навлиза в Ел НИньо, който ги повишава, прави ефектът още по-силен, каза той.

"Климатичните промени и Ел Ниньо обясняват всичко", каза климатологът Фредрике Ото от Импириъл колидж Лондон. "Това не означава, че няма роля и на други фактори. Но със сигурност трябва да очакваме този резултат, дори и да няма намеса на други фактори".