Алгоритми с изкуствен интелект предвиждат риска от рак на гърдата години преди поставянето на диагноза
Изкуственият интелект (ИИ) може да идентифицира жени с повишен риск от рак на гърдата няколко години преди официалната диагноза, съобщава АФП, позовавайки се на Норвежкия институт за обществено здраве. Това откритие открива нови възможности за по-ранна превенция и персонализирани скринингови програми.
Изследването е проведено от екип от петима учени от института в сътрудничество с експерти от университетите във Вашингтон и Калифорния. Те са използвали наличен в търговската мрежа алгоритъм за изкуствен интелект, за да анализират ретроспективно мамографиите на 116 495 жени, участвали в национална скринингова програма в Норвегия в периода 2004 – 2018 г.
Сред изследваните жени 1607 са развили рак на гърдата. Чрез система от рискови точки, генерирани от изкуствения интелект, алгоритъмът успява да предвиди повишен риск от заболяването и дори да определи коя гърда е по-застрашена, между четири и шест години преди поставянето на диагнозата. Това може да доведе до по-ранни и по-ефективни интервенции.
ОЩЕ ОТ #рак на гърдата
„Проучването показва, че наличните на пазара алгоритми с изкуствен интелект могат да бъдат използвани за разработване на по-персонализирани скринингови програми, които да подобрят ранното откриване на заболяването и да намалят смъртността“, коментира Солвейг Хофвинд, ръководител на проекта и директор на скрининговата програма в Норвегия.
По данни на Световната здравна организация (СЗО) през 2022 г. ракът на гърдата е отнел живота на 670 000 жени по света, което го прави водеща причина за смъртност сред онкологичните заболявания при жените. Експертите подчертават, че ранното откриване и персонализираните стратегии за превенция могат значително да намалят риска и да подобрят прогнозата за пациентите.
Резултатите от изследването са публикувани в авторитетното медицинско списание Journal of the American Medical Association, като те предоставят ценна информация за бъдещото приложение на изкуствения интелект в диагностиката и лечението на рака на гърдата.
Миналата година норвежката програма за откриване на ракови заболявания стартира и проект с участието на 140 000 жени, за да определи дали изкуственият интелект може да бъде толкова ефективен, колкото и рентгенолозите, или дори по-добър от тях при диагностицирането на случаи на рак.
Източник: Medical Xpress