Историите, написани от най-новата версия на ChatGPT, са почти толкова добри, колкото и тези от човешки автори, сочи ново изследване на разказваческите умения на изкуствения интелект (ИИ), предава EurekAlert.

Но когато на хората се каже, че даден разказ е написан от изкуствен интелект - независимо дали истинският автор е алгоритъм или човек - те го оценяват зле, което е знак, че не вярват и не харесват произведения, създадени от изкуствен интелект.

„Хората не харесват, когато си мислят, че историята е написана от ИИ, независимо дали е така, или не“, каза Хаоран „Крис“. Чу, доктор на науките, професор по връзки с обществеността в Университета на Флорида и съавтор на новото проучване. „ИИ е добър в това да напише нещо, което е последователно, логично и съгласувано. Но той все още е по-слаб в писането на увлекателни истории, отколкото хората.“

Качеството на историите на ИИ може да помогне на здравните работници да речем да създават завладяващи разкази, за да достигнат до хората и да насърчат здравословно поведение, като например ваксиниране, казва Чу, експерт по обществено здраве и научна комуникация. Чу и неговият съавтор, д-р Сисиао Лиу от Университета на Централна Флорида, публикуваха своите открития на 13 септември в Journal of Communication.

Изследователите излагат хората на две различни версии на едни и същи истории. Едната е написана от човек, а другата - от ChatGPT. След това участниците в проучването оценяват доколко са били ангажирани с историите.

За да проверят как убежденията на хората за ИИ влияят върху оценките им, Чу и Лиу променят начина, по който историите са етикетирани. Понякога историята за изкуствен интелект била правилно обозначена като написана от компютър. В други случаи на хората се казва, че е написана от човек. Етикетите на историите, написани от хора, също са разменени.

Проучванията се фокусират върху два ключови елемента на разказите: контрааргументиране - опитът да се разнищи една история - и транспортиране. Тези два компонента на разказа работят в противоречие един с друг.

„Транспортирането е много познато преживяване“, казва Чу. „Това е усещането, че си толкова погълнат от разказа, че вече не усещаш лепкавите седалки в киносалона. Тъй като хората са толкова ангажирани, те често понижават защитните си сили спрямо убедителното съдържание в разказа и намаляват контрааргументите си.“

Макар че като цяло хората оценяват историите с изкуствен интелект като също толкова убедителни, колкото и техните аналози, написани от хора, създадените от компютър истории не са толкова добри в пренасянето на хората в света на разказа.

„ИИ не пише като майстор писател. Това вероятно е добра новина за хора като холивудските сценаристи - засега“, казва Чу.

Изследването е публикувано в Journal of Communication.