Едно от първите потвърдени предсказания на Общата теория на относителността е гравитационното отклонение на светлината. Този ефект е наблюдаван за първи път през 1919 г. по време на пълно слънчево затъмнение. Тъй като звездите изглеждат като малки светлинни точки, ефектът се проявява като видимо изместване на тяхното положение в близост до затъмнението.

Но това явление се среща и в по-глобален мащаб. Ако далечна галактика е закрита от по-близка, част от светлината се огъва около по-близката галактика. Това ни представя изкривен образ на далечния космос.

Как гравитационните лещи разкриват тайните на Вселената

Гравитационните лещи могат не само да изкривят светлината, но и да усилят блясъка на далечни галактики, което позволява на астрономите да наблюдават някои от най-отдалечените звезди във Вселената. Най-зашеметяващото проявление на този феномен е така нареченият „пръстен на Айнщайн“. При него далечна галактика е толкова перфектно подравнена зад по-близка, че светлината ѝ се огъва в симетричен кръг от сияние.

Айнщайн е знаел за този ефект, но през 1936 г. е заявил, че „няма никаква надежда за пряко наблюдение на това явление“. Въпреки гениалността му, той не е могъл да предвиди мощта на съвременните телескопи.

"Джеймс Уеб" разкрива един от най-красивите пръстени на Айнщайн

Днес сме открили десетки пръстени на Айнщайн, а един от най-красивите примери бе заснет наскоро от космическия телескоп "Джеймс Уеб" (JWST). На впечатляващото изображение, представено от JWST, преден план заема елиптична галактика, част от големия галактически клъстер SMACS J0028.2-7537. Изкривената около нея галактика е спирална – подобна на Млечния път – и се намира на милиарди светлинни години разстояние. Перфектното ѝ подреждане създава почти идеален пръстен.

Тази гледка е възможна единствено заради уникалната ни позиция в Космоса. Астрономи от други галактики вероятно никога не биха могли да уловят същия спиращ дъха кадър.

Разгледайте още космически чудеса

Това изображение е само една от многото зрелищни снимки, предоставени от JWST. За още невероятни астрономически кадри, посетете уебсайта на телескопа и разгледайте неговата рубрика „Изображение на месеца“.

Източник: Universe Today