Екип от европейски астрономи направи важно откритие с помощта на 10,4-метровия телескоп Gran Telescopio Canarias (GTC). Те откриха метан в атмосферата на кафявото джудже WISEA J181006.18-101000.5 – по-известно като WISE1810. Това е най-близкото до Земята Т-джудже, разположено само на 29 светлинни години от нас.

Откритието е публикувано на 28 март 2025 г. в научната платформа arXiv и бележи ключова стъпка в разбирането на подзвездните обекти в нашата галактика.

Какво представляват Т-джуджетата?

Кафявите джуджета са обекти, които заемат междинно място между звездите и планетите. Те имат маса между 13 и 80 пъти масата на Юпитер, но не са достатъчно масивни, за да поддържат термоядрен синтез като звездите. Един от техните подкласове – Т-джуджетата, са сред най-студените и най-слабо светещи известни обекти във Вселената. Те имат ефективна температура между 500 и 1500 K и често се използват за сравнителни изследвания с гигантски екзопланети.

Въпреки че са открити стотици кафяви джуджета, само около 400 от тях са класифицирани като Т-джуджета, което прави всяко ново откритие особено ценно за науката.

Какво знаем за WISE1810?

WISE1810 е бедно на метали кафяво джудже с радиус от около 0,65 пъти този на Юпитер и приблизителна маса 17 пъти по-голяма от масата на Юпитер. Неговата ефективна температура е около 1000 K, което го поставя точно в температурния диапазон на Т-джуджетата.

Предишни наблюдения показваха наличие на водород и водна пара в атмосферата на WISE1810, но липсваха доказателства за наличие на метан – ключова молекула, характерна за Т-тип обекти. Това доведе до съмнения дали обектът не принадлежи към L-типа кафяви джуджета.

Новото откритие: Метанът е налице

С помощта на инструмента EMIR на телескопа GTC екипът, ръководен от Джери Жанг от Университета в Ла Лагуна (Испания), провежда нова фотометрия в близката инфрачервена област. В резултат на това те ясно откриват метан в атмосферата на WISE1810 – потвърждавайки неговата класификация като Т-джудже.

Допълнителните спектрални анализи не разкриват присъствие на въглероден оксид или калий, което учените обясняват с ниската металичност на обекта (оценена на -1,7 dex) и относително ниската му температура.

Астрономическо значение

Изследването подчертава, че ниската металичност на WISE1810 вероятно е причината за отсъствието на калий в спектъра, но и че температурата играе роля в това явление. Освен това, измерената хелиоцентрична скорост от -83 km/s сочи, че обектът най-вероятно е част от плътния диск на Млечния път, а не от галактическия ореол, въпреки металичната си бедност.

Заключение

Откриването на метан в атмосферата на WISE1810 не само потвърждава неговата класификация като Т-джудже, но и отваря нови врати за изследване на подзвездни обекти с ниска металичност. Това е стъпка напред в изучаването на прехода между планетите и звездите и в разширяване на нашето разбиране за структурата на Млечния път.

Източник: Phys.org