Масивна черна дупка в галактика от съзвездието Дева се "събужда" и излъчва мощни рентгенови изригвания
Астрономи засякоха загадъчна активност от масивна черна дупка в центъра на далечна галактика, разположена в съзвездието Дева. Черната дупка започва да излъчва квазипериодични рентгенови изригвания, които поставят учените пред нова мистерия в разбирането на тези космически явления. Откритието е описано в ново изследване, публикувано в Nature Astronomy.
Галактиката SDSS1335+0728 – от сянка към светлина
Разположена на около 300 милиона светлинни години от Земята, галактиката SDSS1335+0728 доскоро не привличаше вниманието на астрономическата общност. Всичко се променя в края на 2019 г., когато обектът внезапно засиява с необичаен блясък. През февруари 2024 г. екип, ръководен от д-р Лорена Ернандес-Гарсия от Университета на Валпараисо в Чили, започва да регистрира регулярни рентгенови импулси.
ОЩЕ ОТ #космос
Събуждане на спяща черна дупка
Според учените това е знак, че черната дупка в сърцето на галактиката се "събужда" след дълъг период на неактивност. Черните дупки по природа са невидими – гравитацията им е толкова силна, че дори светлината не може да ги напусне. Но когато обект като звезда се приближи опасно близо, тя бива разкъсана от приливни сили – процес, известен като събитие на приливно разрушение (tidal disruption event).
Материята на звездата се превръща в акреционен диск, който излъчва интензивно електромагнитно лъчение, преди да бъде погълната от черната дупка.
Ански – ново активно галактическо ядро
Яркият регион около черната дупка в SDSS1335+0728 вече е класифициран като активно галактическо ядро (AGN) и носи името "Ански". Това го прави един от малкото обекти, при които можем да наблюдаваме активиране на галактическо ядро в реално време.
"Това рядко срещано явление ни позволява да изучим поведението на черната дупка в реално време с помощта на космически рентгенови телескопи като XMM-Newton (ЕКА), NICER, Swift и Chandra (НАСА)," обяснява Ернандес-Гарсия.
Какво представляват квазипериодичните изригвания?
Излъчваните от Ански квазипериодични изригвания (QPE) са редки рентгенови импулси, които се появяват на почти еднакви интервали. Но в случая на SDSS1335+0728 тези изригвания са десет пъти по-дълги и десет пъти по-ярки от типичните QPE, съобщава докторант Джохин Чакраборти от Масачузетския технологичен институт – част от изследователския екип.
Загадка без отговор… засега
Въпреки подозренията, че квазипериодичните изригвания са свързани с акреционни дискове от материя, привлечена от черната дупка след унищожение на звезда, в случая на Ански липсват характерните признаци на такова разрушение. Това налага учените да разгледат алтернативни хипотези.
„Все още имаме повече модели, отколкото данни“, посочват авторите на изследването. „Нуждаем се от още наблюдения, за да разберем истинската природа на тези космически изригвания.“