Gallery

Снимка: shutterupeire / Shutterstock

Gallery
Петнистото езеро, Канада

То е разположено в най-северната провинция Британска Колумбия в Канада, в близост до град Осойос. Цялото езеро е като надупчено от разноцветни кръгли петна. 

Снимка: shahnoorhabib / Shutterstock

Gallery

Причина за образуването на тези петна е високото минерално съдържание на водата - там са едни от най-високите нива на магнезиев сулфат, калциев и натриев сулфат. Водата също така съдържа изключително високи концентрации на осем други минерала. Открити са сребро и титан, които са били добивани дори през Втората световна война. 

Снимка: Galyna Andrushko / Shutterstock

Gallery
Водопадите Понгур, Виетнам

Това са едни от най-големите и най-красиви водопади във Виетнам.

Снимка: Romas_Photo / Shutterstock

Gallery

Особено великолепни са по време на дъждовния сезон.

Снимка: Banana Republic images / Shutterstock

Gallery
Дяволската кула, Уайоминг, САЩ

Дяволската кула е необичайната скална кула, извисяваща се на около 386 м при обща височина на образуванието е 1558 м.

Снимка: Edwin Verin / Shutterstock

Gallery

Дяволската кула е свещено място за няколко индиански племена, включително и за сиуксите лакота. Всяка година през юни посетителите се умоляват да не се катерят по скалата, за да дадат възможност на индианците да извършат своите ритуали.

През 1978 г.Стивън Спилбърг снима тук и „Близки срещи от третия вид”.

Снимка: Breck P. Kent / Shutterstock

Gallery
Пещерата Проходна, известна още като Очите на Бога, България

Проходна е една от най-известните пещери в карстовия район край с. Карлуково, община Луковит. Геоложкият феномен се намира на 250 м надморска височина.

Снимка: Flaviya / Shutterstock

Gallery

Това е най-дългият пещерен тунел в България, с дължина 365 метра и височина на входовете 56 метра. Вследствие на ерозията, причинена от просмукващите се води, в тавана се е образувал феноменът „Окната“ или „Очите на Бога“ – две почти еднакви по големина дупки с формата на очи. Това дава и уникалния облик на пещерата. Погледнати от долу, те изключително много наподобяват очи, които сякаш се взират в посетителите. Вътрешността на пещерата е слабо осветена, тъй като денивелация между двата входа е голяма, а дневната светлина отвън навлиза през тях на снопове. Ефектът е поразителен, особено при слънчево време.

Снимка:  nikolay100 / Shutterstock

Gallery
Памуккале, Турция

Водни струи идващи от древния град Хиераполис, богати на минерални соли, падат от голяма височина и създават причудливи, вкаменени, ослепително бели каскади, които се дължат на калциевия карбонат. Когато водата достигне до повърхността, от нея се освобождава CO2, а калциевият карбонат се отлага, като образува варовикови отлагания върху скалистите тераси.

Снимка: muratart / Shutterstock

Gallery

Горещите извори Памуккале извират от недрата на планината Кал Даъ в Западен Анадол, Турция. Водата с температура 37 °C достига повърхноста, и продължава пътя си надолу по поредица от около сто тераси. Водните струи са издълбали терасите и във вдлъбнатините са образували топли водни басейни. 

Снимка: Alex Sun / Shutterstock