За първи път в България ще бъде направено хидроакустично изследване на звуковете от морските бозайници
Хидроакустично изследване на звуковете от морските бозайници, които позволяват да се извършват оценки на числеността на техните популации ще бъде направено за първи път в България. Това заяви на пресконференция във Варна доц. д-р Валентина Тодорова, ръководител на научния екип на проекта „Проучвания на състоянието на морската околна среда и подобряване на програмите за мониторинг разработени съгласно Рамковата директива за морска среда(РДМС)” от института по Океанология, предаде агенция Фокус. По думите й този проект е стратегически важен за институцията по три причини.
„Чрез тези мониторингови изследвания България изпълнява своите европейски ангажименти по една поредица от директиви на Европейската комисия, които са свързани с опазването на околната среда в морските води. Този проект е важен за нас, първо, за да натрупаме данни, чрез, които ще ни позволят да оценим, какво е състоянието на околната среда в морето. През 2018 година ще трябва да направим повторно докладване след първоначалната оценка по директивата за морска стратегия, ще трябва да направим повторна оценка за състоянието на околната среда в нашите крайбрежни териториални води и изключителна икономическа зона”, коментира доц. д-р Валентина Тодорова. Тя отбеляза още, че самият проект позволява да се ревизират и подобрят мониторинговите програми, чрез които в бъдеще ще бъдат натрупвани необходимите данни. „Трето, този проект ни дава възможност да развиваме капацитет закупувайки оборудване, усвоявайки и внедрявайки нови технологии. Това е капацитет, който е необходим, за да отговорим на изискванията по Европейските директиви, които са много високи”, допълни доц. д-р. Тодорова. Експертът уточни още, че това е една широка палитра от показатели, но все още няма комплексни данни за всички от тях.
„По отношение на дънните местообитания и с обществата от дънни безгръбначни организми, състоянието през миналата година беше, добро. В момента все още сме в процес на анализ и интеграция на тези нови данни. Постигането на крайната оценка е един много сложен процес на комбиниране на всички резултати. Такава оценка ние трябва да обезпечим през 2018 година”, уточни доц. д-р Валентина Тодорова.