На пръв поглед може и да изглежда, че умните хора нямат каквито и да било проблеми, че са наистина щастливи. Това обаче определено не е така.

Ето защо интелигентните хора често се чувства нещастни, изгубени или самотни.

Анализират твърде много

Имате висок коефициент на интелигентност? Най-вероятно имате склонност да анализирате непрекъснато събитията от живота си. Подобно поведение е изтощаващо, тъй като заключенията, до които достигате, вероятно са изпълнени със страх и разочарование, а в главите ви възникват сериозни дилеми.

Според писателя Робърт Табиби е необходимо да се научите, че да се греши е човешко и че няма съвършени хора. 

Твърде взискателни са - и към себе си, и към другите

Интелигентните хора имат навика да гледат на света по един строго идеалистичен начин. Те знаят много добре какво искат и е трудно да се откажат от своите мечти, цели или очаквания. Същевременно всичко това им пречи да получат удовлетворение от живота и да се чувстват щастливи, а реалността на света около тях често носи просто разочарование.

Според психолога Мартин Селигман от Университета в Пенсилвания това, което можем да правим, са ежедневни упражнения за благодарност - не забравяйте нещата (и събитията), които ви карат да се чувствате благодарни. Това ще ви разсее от отрицателните мисли и ще ви помогне да осъзнаете редица други важни неща, които допреди това са ви убягвали.

Липсва им топла и приятелска връзка

Близките взаимоотношения са нещо, към което всеки принципно се стреми. За високо интелигентните хора обаче е особено трудно да разговарят открито с някого. Иска им се да обсъждат важни и смислени събития, но често остават неразбрани.

За хората с високо IQ социализацията е преживавяне, което понякога е по-болезнено дори и от самотата, твърдят учените.

Какво можете да направите? Постарайте се да преосмислите обкръжението си и да се отървете от хората, които ви изтласкват до "дъното". Търсете контакти с хора, чиято компания ви харесва. Ценете близките, които искрено ви обичат - това е най-добрият начин да се освободите от чувството за нещастие.

Страдат от психологически проблеми

Много научни трудове потвърждават, че интелектуалците често страдат от психични разстройства. Учените не можаха да намерят пряка зависимост, но е факт, че ги има. Навикът да правят постоянен анализ се отразява върху живота им и води до депресия.

Решението? Помагайте на другите по-често, дори и на непознати. Изследванията показват, че хората, които подкрепят другите, изпитват чувство за вътрешна хармония повече, отколкото тези, които игнорират проблемите на други хора.

Освен това е отлично извинение да се игнорират постоянните отражения и мрачните мисли.

Стремят се да отговорят на очакванията на другите

Академичните успехи на такива хора водят до още по-големи бъдещи очаквания от другите. Такова натоварване често се оказва непоносима тежест, особено за талантливи деца, които са лишени от детството рано.

"Прекалената самокритика и безпокойството за това как изглеждаме в очите на другите ни пречат да живеем и да се забавляваме. Опитайте се да се отнасяте към ученето и работата като към игра: да се включите пълноценно в процеса и да се опитате да не се фокусирате в резултата", съветват психолози.