На майките не им е лесно: всеки ден се разкъсват между работата и училището и балета или футбола на децата, за да ги попитат малките вечерта: „Защо още не си ми зашила плюшеното мече?“ Неблагодарна пасмина! Ето някои съвети на психолозите как да научите децата да благодарят:

Не се съгласявайте с всичко

Когато децата разберат, че мама е готова да задоволи всяко тяхно желание, е естествено да започнат да се налагат. Същото е и с материалните неща: подаръците са много по-ценни в очите на децата, ако не ги получават с повод и без повод. И благодарността им автоматично се увеличава.

Не им купувайте прекалено много и прекалено често вещи

Не е необходимо дъщеричката ви да има 50 чифта чорапи, подходяща шнола към всяка рокличка или паста за зъби с три различни вкуса. Иначе децата ще решат, че могат да имат всичко и неограничено и ще се превърнат в тирани. И тогава много по-трудно ще проумеят защо трябва да благодарят за нещо.

Служете за пример

И хиляда думи няма да постигнат това, което постига личният пример. Независимо дали ще е хубавото време, красива картичка от приятелка или пък някой ви е държал вратата, за да минете: покажете на детето, че се радвате, когато някой върши добри неща за вас, и говорете с него за това. Тогава то ще разбере, че е приятно да бъдеш признателен – и ще копира поведението ви.

Упражнявайте благодаренето в игра

Все едно дали играете на магазин, или на училище – в ролевите игри тренирайте благодаренето уж между другото. Благодарете както в реалния живот, когато детето ви подаде нещо. То ще имитира игровото поведение и ще свикне да благодари. И скоро няма да се налага да го подсещате с изречения от рода на: „Какво трябва да кажеш?“

Награждавайте всяко „благодаря“

Няма нищо по-лесно: на всяко „благодаря“ на детето непременно отвръщайте със сърдечно „моля“. Това ще му покаже, че е постъпило правилно и ще свързва „благодаря“ директно с положително чувство.