8 прости правила на общуването, когато ви манипулират
Манипулаторите ловко ни внушават чувство за вина, шантажират ни, заплашват ни, ласкаят ни. Ние изпълняваме желанията им или заповедите им в наш ущърб, сякаш сме останали без воля. Такива игри продължават с години, тровейки живота ни.
Експертът по комуникативни стратегии Престън Ни е разработил 8 прости правила на безопасност, за да се защитите от манипулации.
Помнете своите неотменими права
· Имате право на уважение от страна на другите хора.
· Имате право да изразявате своите чувства, мнения и желания.
· Имате право да установявате свои приоритети.
· Имате право да казвате „не“, без да се чувствате виновни.
·Имате право да получите това, за което сте платили.
· Имате право да изразявате възгледите си, различни от възгледите на другите хора.
· Имате право да се защитавате от физически, морални и емоционални заплахи.
· Имате право да уредите живота си в съответствие със своето разбиране за щастие.
Това са границите на вашето лично пространство. Разбира се, манипулаторите, грубо нарушаващи границите ни, не уважават и не признават тези права. Но само ние самите, и никой друг, сме отговорни за живота си.
Поддържайте дистанция
Манипулаторът в общуването си постоянно си сменя маската: с един човек е подчертано вежлив, с друг – предизвикателно груб, в една ситуация е абсолютно безпомощен, а в друга – крайно агресивен. Ако сте забелязали, че на някого са свойствени такива крайности, дръжте този човек на безопасно разстояние от вас и се старайте да не контактувате с него, ако не е необходимо.
Най-често причините за такова поведение са сложни и се коренят дълбоко в детския опит. Не е ваша задача да поправяте, превъзпитавате или да спасявате манипулатора.
Не приемайте думите му за своя сметка
Задачата на манипулатора е да си играе със слабостите ви. Никак не е чудно, ако редом с манипулатор започнете да чувствате непълноценност и дори да се обвинявате за това, не отговаряте на изискванията му. Проследете тези чувства и си спомнете, че проблемът не е във вас. Вас ви манипулират, за да ви заставят да се чувствате недостатъчно добър, а значи готов да се подчините на чуждата воля и да се откажете от своите права. Обмислете отношенията си с манипулатора, отговаряйки на следните въпроси:
· Проявява ли той към мен искрено уважение?
· Доколко обосновани са неговите очаквания и изисквания?
· Доколко са балансирани отношенията ни или само един от нас допринася за тях, а вторият получава само изгоди от тях?
· Не ми ли пречат тези отношения да съм в съгласие със себе си?
Отговорите на тези въпроси ще ви помогнат да разберете в какво се състои проблема – във вас самите или в другия човек.
Задайте му проверяващи въпроси
Манипулаторите постоянно ви заливат с молби или изисквания, заставяйки ви да забравите за себе си и да превключите към техните нужди. Чувайки поредния адресиран към вас необоснован призив, преместете фокуса от собствената си персона върху манипулатора. Задайте му няколко проверовъчни въпроса и ще ви стане ясно има ли той някаква самокритичност:
· Мислиш ли, че това е разумна молба (изискване)?
· По твоему това честно ли е спрямо мен?
· Може би аз имам свое мнение по този повод?
· Питаш ли ме или направо си го искаш?
· Какво ще получа в замяна?
· Ти наистина ли разчиташ, че аз… (преформулирайте молбата му или изискването му)?
Задавайки тези въпроси вие сякаш поставяте пред него огледало и манипулаторът може да разгледа в „отражението“ истинския смисъл на своето изискване. Много често той отстъпва и престава с изискването си.
Но сред тях има съвършено безнадеждни персонажи, които въобще няма да ви изслушат и ще продължат да настояват. В такъв случай се възползвайте от следните съвети.