Отговорните родители знаят, че малкото дете трябва непрекъснато да бъде под контрол. Но не е възможно да бъдат нащрек денонощно: бебета, които са погълнали нещо, което не бива и е опасно, са постоянни пациенти на ендоскопските отделения в болниците.

Най-често те гълтат и се давят с монети, копчета, топчета.
Но списъкът с това, което лекарите вадят от хранопровода, стомаха и бронхите на децата, е безкраен: елементи от играчки, пирони, батерии, карфици. Дори бижута.
Най-тъжното е, че някои родители дори не забелязват веднага какво е изчезнало. Едва ли всеки знае точно колко копчета има в кутията или колко монети са се изсипали от джоба му на нощното шкафче снощи.
И дори музикалната играчка внезапно да спре да издава звуци, по-скоро ще помислите, че батерията е изтощена, отколкото че тя вече е в устата на вашето бебе.
Много майки вярват, че това, което бебето не може да глътне, няма да попадне в тялото му. Нека ги разочароваме: сред "трофеите", които лекарите са вадили има дори полиуретанова пяна!

Майките и бащи обикновено попадат в две категории: едните са прекалено тревожни, другите - безразлични.
Първите ще извикат линейка дори ако хлапето глътне кокичка от череша (ами ако бебето се отрови с циановодородна киселина?), вторият рядко ще обърне внимание на „липсите“ в къщи, дори детето да го заболи стомах.

Когато трябва търсите лекар
Първо, ако дете е погълнало малка плоска батерия. Нейното покритие се разрушава много бързо и електролитът прониква директно в хранопровода или стомаха, причинявайки тежки изгаряния на лигавицата. И състоянието на детето се влошава за броени часове.
Също такава опасност представляват и магнитните топчета от конструктора. Ако детето погълне няколко от тях - и това се случва най-често, тъй като те са малки, ярки, лесно се бъркат с бонбони - те започнат да се привличат една към друга през стените на стомаха и червата. Такива магнити могат да бъдат извадени само по хирургичен път, а последствията от попадането им в тялото са много тежки.
Остри предмети или стъкло също са опасни. Те могат да увредят лигавицата и да причинят възпаление.

Последни проучвани подреждат в списъка на „особено опасни“ предмети и хидрогелните топки за аквариуми и саксии, които набъбват при контакт с вода.
Веднъж попаднали във влажната среда на червата, те набъбват, абсорбират вода и в рамките на един ден могат да причинят чревна обструкция и дори перфорация. Ситуацията се утежнява от факта, че те не се виждат на рентгеновата снимка.

Монетите, както и различни малки метални предмети не изискват спешна намеса от лекар, но в този случай детето трябва да се наблюдава. Ако чуждият предмет не е в гърнето в рамките на няколко дни, може да се наложи намесата на ендоскопист.

Списък на най-малко опасните предмети:

- парчета гума или плат,

- пластмасови копчета,

- детайли от констуктор.

Не е приятно да установите, че бебето е глътнало нещо от изброените предмети, но има голяма вероятност то да напусне тялото му никакви последствия.
Дъвката също не е опасна.

„Всички дъвки спокойно преминават от хранопровода през стомаха, тънките и дебелите черва и безопасно напускат тялото на детето или на възрастния. И няма никакви сериозни последствия от това“, обяснява д-р Евгени Комаровски.

Винаги обръщайте внимание на възрастта, посочена на опаковките на детските игри и играчки. И ако там пише, че не са подходящи за деца до 3 г., защото има дребни детайли, просто не ги купувайте. Защото лекарите редовно чуват за погълнати зарчета, както и за малки детайли от Лего.

Как да разберем, че детето е погълнало нещо
Ако не сте го видели с очите си, първият вариант е просто да попитате. Но ако то все още не говори или се страхува да ви признае, трябва да наблюдавате състоянието и поведението му.
Чуждо тяло може да попадне или в хранопровода или в стомаха. В първия случай ще бъде трудно за хлапето да преглъща, но в същото време ще отделя много слюнка.
Може да повърне или да се оплаква от болки в гърдите.
Ако погълнатото е стигнало до стомаха и се е задържало там, детето ще се оплаква от болка в корема. А може и да каже, че нещо го мъчи вътре.

Какво задължително трябва да крием от малките деца

- монети;

- малки кръгли батерии;

- магнити;

- игли, карфиции, копчета;

- гайки, болтове, винтове, пирони;

- стъклени предмети;

- кламери, клечки за зъби;

- закачалки, върху които са прикрепени етикети;

- хидрогелни топки за аквариум;

- обеци, пръстени и други дребни бижута;

- битова химия

Продължава на страницата на Новите родители