Хората, придвижващи се с велосипед в града, са изложени на по-нисък риск от влошаване на физическото и психическото здраве
Хората, които използват в градска среда велосипед или вървят пеша са изложени на по-нисък риск от влошаване на физическото и психическото си здраве в сравнение с тези, които не се придвижват по друг начин, съобщи електронното издание "МедикълЕкспрес". Това сочат резултатите от дългосрочно изследване, публикувани от специализираното издание със свободен достъп "Бритиш медикъл джърнъл пъблик хелт" (BMJ Public Health).
Предимствата са и за пешеходците, и за велосипедистите, но повече ползи има за придвижващите се с колело. При тях рискът от смърт, независимо от причината, е с 47 на сто по-малка, отколкото при неактивно придвижващите се в града, установило изследването.
Активното придвижване се смята за един от най-практичните и устойчиви начини за повишаване на физическата активност и има все повече доказателства, че то допринася и за здравето, отбелязват учените.
Авторите на изследването са използвали национално представителни данни от Шотландското дългосрочно изследване, основано на сведения за пет на сто от шотландското население от преброяванията през 1991 г., 2001 г. и 2011 г.
Учените се концентрирали върху данни за 82 297 души на възраст от 16 г. до 74 г., които са се движили активно към работните или учебните си места. Проучени са данните за тях за настаняване в болница заради сърдечно-съдови болести, рак и пътно-транспортни произшествия, смърт от посочените причини и предписания за лечение на психични проблеми - успокоителни, лекарства за тревожност и антидепресанти от 2001 г. до 2018 г. Отчетени са също пол, възраст, предшестващи заболявания, социално-икономически фактори и разстояние до работното място или учебното заведение.
В сравнение с неактивните в придвижването в градска среда, най-често ходещите пеша на работа са млади жени, които работят на смени, живеят в града и изминават малки разстояния. Избралите велосипеди най-често са млади мъже, които работят на смени и живеят в града.
Проучването установило, че придвижващите се с велосипед са изложени на 47 на сто по-нисък риск от смърт, с 10 на сто е по-малка вероятността от болнично лечение и с 24 на сто по-нисък риск от болнично лечение заради сърдечно-съдово заболяване в сравнение с неактивно движещите се. При тях с 51 на сто е по-малък рискът да починат от рак и с 20 на сто - да се нуждаят от лечение на психично разстройство. При велосипедистите двойно по-висока е вероятността да бъдат лекувани в болница след пътен инцидент в сравнение с неактивно придвижващите се.
Пешеходците са с 11 на сто по-малък риск да бъдат лекувани в болница по каквато и да е причина и с 10 на сто по-малък риск да се лекуват в болница от сърдечно заболяване. При тях е със 7 на сто по-малко вероятно да се нуждаят от лечение на психично разстройство.