Как да не изсипем собствения стрес върху детето
Изолацията, наложена заради шествието на коронавируса, нанася тежки поражения върху отношенията. Нараства процентът на домашно насилие, увеличават се разводите – това са първите наблюдения от страни, които са тръгнали по този път.
Страдат не само възрастните, но най-вече децата.
Как може да намалим стреса и да помогнем?
Съветите са на специалисти от Американската академия па педиатрия.
В новата ситуация и претоварени със задачи (да работят от къщи онлайн, да се грижат за домакинствата, да учат заедно с децата в условията на домашно дистанционно обучение), родителите са в стрес. Реагират остро и грубо, дразнят се от капризите на детето. Често проявяват вербално или дори физическо насилие спрямо него. Затова първият съвет на специалистите е да погледнем към себе си.
1. Погрижете се първо за себе си.
За да сте в относително равновесие в този сложен момент, трябва да се храните рационално, да се движите, да общувате с приятели, макар и дистанционно.
Не забравяйте, че децата също страдат, за тях светът внезапно се е променил. Затова също са под стрес и може да се държат непредсказуемо и необичайно.
2. Направете нов график
Децата променят обичайния си режим и това може да е по-лошо за тях, отколкото за вас (ритуалите са важни). Промяната може да доведе до проблеми със съня, да увеличи кризите, истериите и лошото поведение.
За да направите прехода към новите условия на живот по-плавен, въведете нов ред. Измислете нови игри, в които да включвате децата, ангажирайте ги с работа в дома и домакинството.
ОЩЕ ОТ #стрес
3. Помогнете на детето да се справи с тревогата
Децата слушат телевизия, чуват разговорите на възрастните и се тревожат силно. Страхуват се за живота си и за близките си да не умрат.
Ваша задача е да им помогнете да се справят със страховете си. Говорете с тях. Разкажете им честно за съществуващите рискове, но акцентирайте на това, че вземате нужните предпазни мерки, за да сведете риска до минимум.