Миризмата на човешкия стрес влияе върху емоциите на кучетата
Миризмата на човешки стрес влияе на емоциите на кучетата и ги кара да правят по-негативни избори, сочат резултатите от ново изследване, цитирани от ДПА.
Изследователите от Бристолския университет предполагат, че откритията са важни за кучетата в развъдниците, или когато животните се обучават за роли, като например за водачи. Проучването установило, че миризмата на стрес, която се отделя от човешката пот и дъх, може да промени значително поведението на най-добрия приятел на човека.
„Разбирането за това как човешкият стрес влияе върху благосъстоянието на кучетата е важен фактор за тяхното развитие в развъдниците и при им обучението за водачи или спасителни“, каза Никола Руни, научен ръководител на изследването.
Учените използвали тест за оптимизъм и песимизъм при животните, който се основава на предположението, че позитивният или негативният избор при хората показва съответно положителни или отрицателни емоции.
В проучването участвали 18 кучета. Те били обучени, че когато купичка за храна е поставена на едно място, в нея има лакомство, а когато е поставена на друго място, тя е празна. След като животното научи разликата, то по-бързо се приближава до мястото с лакомството. Следващата стъпка на изследването бил учените да проверят колко бързо кучето ще се приближи до трета купа, разположена на ново място между двете.
Бързият подход би следвало да отразява оптимизъм по отношение на наличието на храна на ново място. Това е положително емоционално състояние. Бавният подход обаче е индикатор на песимизъм и отрицателни емоции, поясняват изследователите.
Тези опити били повтаряни многократно, като всяко куче било подложено на тест без миризми и с миризми. Ароматите били на пот и дъх от хора в тревожно или в спокойно състояние. Според резултатите миризмата на стрес карала животните да се приближат по-бавно до новото място на купата - индикатор на песимизъм. Това обаче не се случвало, когато животните били изложени на "спокойна" миризма от хора.
Откритията, публикувани в списание Scientific Reports, сочат, че миризмата на стрес увеличава очакванията на кучетата, че това ново място не съдържа храна, подобно на мястото с празна купа. Тази песимистична реакция вероятно отразява негативно емоционално състояние и е начин за животното да съхрани своята енергия, както и да избегне разочарования, предполагат изследователите.
Кучета, които участвали в изследването, били на възраст от осем месеца до 10 години и включвали два спрингер шпаньола, два кокер шпаньола, два лабрадора, два овернски брака, един уипет, един голдън ретривър, един миниатюрен пудел и седем кучета от смесени породи.