Как да сте щастлива, въпреки че сте самотна майка
Ако сте самотен родител - по силата на обстоятелствата или по собствен избор - ето 10 съвета, които да ви помогнат да преминете през трудни моменти, да намалите стреса в живота си и да върнете радостта от родителството.
Обмислете финансите
Може би едно от най-трудните неща при самото отглеждане на дете е правенето на бюджета. Няма значение дали се издържате сами, имате ли помощ от роднини или получавате издръжка от бивш съпруг: вие носите цялата отговорност за управлението на финансите.
Ето защо е много важно да се научите как правилно да разпределяте разходите.
Проучете въпроса за дългосрочните инвестиции и опитайте да спестявате пари за бъдещето: за образование на детето, за непредвидени разходи, в случай на уволнение.
Случва се и така, че едва свързвате двата края. Това е възможност да научим децата да ценят простичките радости на живота и да не се вкопчват в материалните неща.
Кажете им, че ще трябва да стегнете колана за известно време, тъй като изпитвате временни затруднения.
Играйте заедно в парка, гледайте филми у дома, организирайте семейни събирания: не е нужно да харчите излишни пари за тези забавления.
Не отказвайте помощ
Понякога на самотните родители им е трудно да признаят пред себе си, че не се справят. Да поискат помощ им е още по-трудно.
„В края на краищата други майки се справят“, мислите си. Това е напълно нормална ситуация.
Всички самотни родители имат нужда от помощ: някой, който може да гледа детето, докато изпълнявате поръчки, или просто някой, с когото да говорите.
Повечето родители се опитват да се справят сами с всичко. Но ако мечтаете за час-два, за да подремнете или да си починете от децата, имате нужда от помощ в къщата - помолете приятели или роднини да ви помогнат.
Променете приоритетите си
Много самотни майки се опитват да се превърнат в супергерой и по този начин да компенсират липсата на втори родител.
Работа на пълен работен ден, идеално чиста къща, вкусна вечеря - и това не е пълен списък на всички задължения на „идеалната майка“.
Трябва да сте реалисти: не си поставяйте невъзможни цели.
Не е нужно да сте перфектна само защото отглеждате детето си сама.
Най-добрият съвет за самотните майки е да намалят очакванията си и да си дадат почивка. Например, добре е детето от време на време да яде пица или хот-дог за обяд вместо супа, стига менюто му като като цяло да е здравословно и балансирано.
И е добре понякога да оставите малко бъркотия в къщата, но да поиграете с децата.
Придържайте се към ежедневието
Да помните дните за кръжоци, курсове, спортни занимания е изключително изтощителна работа. Можете да закачите голям календар и да записвате всичко в него. Или използвайте календар на Google, който можете да споделяте с други и който позволява да се добавят и премахват събития. Това е много удобно, ако имате помощник.
Но можете да правите графици не само за присъствие на извънкласни дейности, но и графици за хранене, домакинска работа, лягане и т.н., така че децата да знаят точно какво и кога да правят. Това ще им помогне да се чувстват по-уверени, а вие по-организирана.
Спазвайте дисциплина
Децата растат и се развиват хармонично, ако знаят какво поведение се очаква от тях и какви правила трябва да спазват.
Ако сте разведени, обсъдете с втория родител правилата, които вашето дете трябва да спазва (няма нищо по-трудно за хлапето от ситуации, когато родителите имат различни подходи и методи на възпитание).
Отговаряйте на въпросите честно
Разбира се, децата ще задават въпроси относно промените във вашето семейство. Отговаряйте на въпросите открито, честно според възрастта на хлапето. Уверете се, че то получава необходимата помощ и подкрепа, за да се справи с негативните емоции и тревоги.
Не изливайте душата си пред детето
При липса на партньор понякога наистина искате да излеете душата си пред детето, да почувствате подкрепата и състраданието на близък човек. Но децата нямат нито емоционалния потенциал, нито житейския опит, за да заместят възрастните.
По-добре е да се обадете се на приятели или близко семейство и поговорете сърце с тях. Или, ако е необходимо, посетете психолог.
Продължава на страницата на Новите родители