За трансформирането на емоциите
Въпросът за емоциите вълнува всички. Може би това е така, защото именно емоциите са тези, които ни свързват със света и с другите хора чрез невидими нишки, и често се чувстваме безпомощни и неспособни да контролираме тези нишки. Тантра* дава решение на този проблем. Но често ние подменяме тантра с банално подтискане.
Американският комик Джек Бени се беше пошегувал: „Ние с жена ми Мери живеем заедно вече 47 години. Нито веднъж не сме се скарали достатъчно сериозно, че да помислим за развод. За убийство – да! Но не и за развод.“
За съжаление, когато започнах да медитирам – това бе преди 20 години – аз не знаех нищо за тази шега. Затова искрено вярвах, че ако една от задачите на практиката се състои в това да ме научи да трансформирам негативните си емоции, то критерий за успех на практиката ще бъдат отношенията ми с мъжете – хармонични, открити, искрени, леки, радостни (мисля, че сами можете да продължите този идеалистичен списък). Така че аз ще медитирам, а отношенията ми от само себе си ще се променят към все по-добро.
ОЩЕ ОТ #психология
Освен това всички духовни учители, при които ходих по семинари, често повтаряха, че емоциите сами по себе си са просто енергия, която нашият ум украсява по определен начин, превръщайки ги в позитивни и социално приемливи или в негативни и като следствие – осъждани. И още ни учеха, че емоциите – особено тези, които е прието да се смятат за негативни – имат огромна енергия и потенциал за развитие и ако се научим да разпознаваме тази енергия още в зародиш, ще съумеем да превърнем гнева в яснота и мъдрост, а отчаянието – в състрадание.
Звучи прекрасно. И напълно съм съгласна с тези твърдения. Но ето в какво е номерът – за да трансформираш гнева в ясност и откриеш неговия потенциал, трябва първо да забележиш и признаеш този гняв в себе си. Дори момента на зараждането му.
Но ако от детството си сте се научили виртуозно да избягвате собствените си негативни емоции или „да не ги забелязвате“ – просто защото те не се одобряват в социума – то ще храните илюзии, че сте го трансформирали, докато не се проявят във вид на депресия, психосоматически болести или неприятности. А духовната практика, вместо да ви помогне да се освободите от тези илюзии, само ще ги подхрани.
Когато поредната ми връзка завърши с раздяла, аз за първи път в живота си отидох при психолог – напълно преобразувала гнева си, обидата и болката в приемане и редовно медитираща, аз защо ли все пак не можех да ям, да спя, изобщо да живея. Психологът ми предложи да напиша вертикално всички ужасни постъпки на бившия ми приятел. И да се ядосам много. Аз я погледнах с любов и състрадание – беше ясно, че тя милата, не знаеше нищо за основните принципи на тантра.
Сега, след почти 12 години, съм благодарна на себе си, че останах и продължих да ходя при нея, а на нея й стигна ума, търпението и чувството за хумор да ми покаже колко ловко моят ум е крил от мен същите тези мои емоции, прикривайки се зад маската на любяща доброта.
Често правим това: избягваме конфликти, не изразяваме своите истински чувства и желания, съгласяваме се на по-малко, мълчим, когато искаме да крещим или обратното, крещим, когато е по-добре да помълчим, загрижени сме, когато просто трябва да оставим човека намира – този списък можете да го продължите и сами, нали? Струва ни се, че ние правим това за другите – ние тях пазим. А много по-често ние пазим себе си – от това да не видим своето Его.
Отне ми много години докато разбера, че резултатът от моята духовна практика не води обезателно към хармония и просветление. Поне не веднага. В началото срещах Егото си без грим – яростно, ревниво, страстно, ранено, защитаващо се, тревожно, контролиращо. Много, много далеч от благия духовен идеал.
И тогава резултат от практиката ми е, че изведнъж се оказвам готова да го огледам от всички страни и с любов – без да се стеснявам от него, без да се опитвам да му запуша устата или да го изпратя на предния семинар. И чак тогава може да започне трансформацията – това, което е било скрито да се появи на бял свят и да започне да се изцелява. И само в този момент започва и самата тантра, а не разговорите за нея.
Затова ако в началото вашата практика (йога, ци гун, медитация) вместо да ви помогне да навлезете в нирвана, изкарва на повърхността всичките ви демони, не се опитвайте да ги върнете обратно. Това означава, че практиката работи. Дали да се запознаете с тях сами или да се обърнете за помощ към психолог – решавате вие. Но каквото и да сте решили, това ще бъде едно от най-важните и прекрасни запознанства в живота ви.
Провървя ми – сега живея с човек, който от време на време ме кара да се замислям за убийство. И чувствата ни са взаимни. Благодарение на това ние си помогнахме един на друг да открием в себе си много тъмни „задънени улички“ и „прашни килерчета“, където по-рано не ни стигаше смелостта да се пъхаме с нито един от предишните си партньорите – малко са тези, които са готови да рискуват в живота си заради друг човек. Тук, знаете ли, е необходима истинска любов.
Е, и редовна практика.
Анастасия Гостева / www.vnimatelnost.com
Превод от руски Таня Темелкова / my-spirala
* Тантра (санскрит: तन्त्र; "изтъкавам" обозначаващо връзка, цялост). Тантра се занимава с духовни практики и ритуални системи, чиято цел е освобождение от незнанието и цикъла на прераждането. Тантрическото движение оставя своето влияние върху религията бон, индуистките будистките и джайнистките религиозни традиции. Тантра в различните си форми съществува в Индия, Непал, Китай, Япония, Тибет, Корея, Камбоджа, Бирма, Индонезия и Монголия.