Заекващите хора престават да заекват, когато си мислят, че никой не ги слуша
Над 70 млн. души по целия свят имат говорен дефект и в малка или голяма степен заекват (включително сегашния президент на САЩ). Експерти продължават да изучават това състояние и все още се опитват да открият неговия причинител.
Сега ново изследване разкрива нещо, което би могло да хвърли повече светлина върху самото заекване и дори да спомогне за откриването на лечение – когато възрастните, които заекват, са сами и си мислят, че никой не ги слуша, те започват да говорят нормално.
Изглежда ключът се крие в знанието, че някой те слуша. Нещо повече – участниците в изследването са били убедени, че абсолютно никой не е могъл да чуе какво казват, а това от своя страна предоставя солидни научни доказателства за начина, по който различните сценарии засягат състоянието.
ОЩЕ ОТ #език
„Съществуват множество анекдотични доказателства, според които хората, които заекват, престават, когато говорят сами, но този феномен не бе потвърден в лабораторни условия най-вече защото е трудно да се създадат условия, в които хората вярват, че са наистина сами“, казва Ерик Джаксън, логопед и изследовател от Нюйорския университет.
В прочуването взимат участие 23-ма доброволци. Всички те са подложени на 5 различни сценария – четене на глас, усамотено говорене (единственият сценарий, в който на пръв поглед никой не ги слуша), повтаряне на речта от усамотеното говорене пред двама слушатели, както и два различни разговора с изследователите.
За сценария с усамотеното говорене участниците са натоварени с три предизвикателни задачи, които са свързани с писането на компютърен код и които принципно стимулират хората да си говорят на глас (казано им е, че ако правят това, ще се справят по-добре като цяло).
На участниците им се казва, че няма да бъдат подслушвани, докато извършват компютърната задача. Въпреки това изследователите ги наблюдават и записват всичко. Оказва се, че това е единственият сценарий, при който заекването изчезва почти изцяло при всички 23-ма души.
Степента на заекване при различните сценарии. Източник: Jackson et al., Journal of Fluency Disorders, 2021.
„Създадохме нов метод, за да убедим участниците да си мислят, че са сами – че речта им няма да бъде чута от слушател – и открихме, че при тези условия възрастните хора, които заекват, престават да го правят“, казва Джаксън.
След като са информирани, че са измамени, всички доброволци решават да продължат с експеримента. Следващия въпрос е защо липсата на слушатели оказва толкова значителен ефект върху проблемите с гладкостта на речта.
Това не е нещо, което изследователите са проучили в детайли по време на сегашното си проучване, но те все пак отбелязват, че вероятно хората си мислят, че отсрещния човек ги съди или оценява и това оказва влияние върху тях.
Смята се, че заекването е комбинация от генетични и неврофизични фактори. Бъдещите изследвания по темата могат да се опитат да разгледат и на какъв етап социалните съображения започват да засягат малките деца, които заекват.
"Мисля, че това дава доказателства, че заекването не е просто проблем с "речта", а че в основата му трябва да има силен социален компонент", казва Джаксън.
Изследването е публикувано в Journal of Fluency Disorders.
Източник: Science Alert