Защо трябва да научите децата си да псуват, според науката
Научните изследвания, които подкрепят идеята, че нецензурната реч е нещо полезно, печелят симпатиите на повечето хора. Има нещо забавно в това авторитетни учени да ни съветват, че е полезно да нарушаваме общоприетите социални норми.
Изследванията свързват цветистия език с редица положителни черти. Хората, които псуват, често проявяват по-голяма честност, будят повече доверие, изграждат по-стабилни другарства, по-лесно преработват и превъзмогват гнева.
Изненадващо е, че един от учените, които говорят най-много за това, е специалистката в областта на компютърните науки и изкуствения интелект д-р Ема Бърн. Тя обяснява как, ако учим подрастващите да псуват, това ще им даде по-добро разбиране за езика.
Според Бърн това, че държим децата настрана от грубата реч, е грешка: „Да се научат как да я използват ефективно, с подкрепата на разбиращи възрастни, е много по-добре, отколкото да се опитваме да им забраняваме да изполват подобен език.“ Забраната пречи да демистифицираме тези думи, от една страна, а от друга, пречи на децата да разберат емоциите на хората, които ги използват. Децата, смята Бърн, трябва да разберат как ругатните засягат хората около тях.
Изводите ѝ изглежда не са базирани на едно проучване, а на редица от изследвания, проведени през годините. Въпреки, че основната област на Бърн е изкуственият интелект и роботиката, тя има дълбок интерес към невронауките, което според нея е и причината да напише първата си научно-популярна книга по темата.
Едно от изследванията, които Бърн цитира, е установило, че ругатните притъпяват болката. Ако кажем груба фраза, когато се ударим, търпимостта ни към болката е по-голяма, отколкото ако изречем неутрална дума. Това е само един от примерите, които показват колко потенциал крие тази малко изследвана област. Ето защо е време да преосмислим някои табута.
Източник: IFL Science