Това е първата глобална карта на Титан – един от спътниците на Сатурн
Астрономи изготвиха първата глобална карта на геологията на Титан. Благодарение на нея можем да видим ясно кои са различните типове среди по повърхността на спътника на Сатурн. Научният труд, публикуван в Nature Astronomy, описва общо шест и е посветен на начина, по който метановият цикъл ги оформя.
Подобно на начина, по който водата оформя Земята, по повърхността на Титан вали метан, който създава реки и езера. Впоследствие той се изпарява и отива в атмосферата. Този цикъл, в комбинация с ветровете, химичните реакции и температурните разлики, създава няколкото различни околни среди из Титан.
„По-голямата част от повърхността е покрита от органични материали – в частност равнини (65 процента) и дюни (17 процента – коментира главният ръководител на проучването д-р Розали Лопес от Лабораторията за реактивно движение към NASA. – Според нас те се формират от органични материали, падащи от атмосферата и придвижвани от вятъра. Това показва, че ветровете са изиграли ключова роля при оформянето на повърхността на Титан.
Съществуват ясни вариации в географските ширини на различните среди. Дюните се срещат близо до екватора, докато естествените равнини са при средните географски ширини. Полюсите пък са дом на прословутите метанови езера, както и на странните лабиринтообразни терени. Останалите два терена са древни хълмове и планини.
Източник: NASA/JPL-Caltech/ASU
Картата е изготвена с помощта на данни от мисията „Касини“. Благодарение на нея можем да видим как спътникът на Сатурн се е променил през годините и до каква степен преобладават тези органични равнини. Въпреки всичко учените все още не могат да си отговорят на някои въпроси.
„Съществуват още много неща, които не разбираме – например композиционните разлики между дюните (ниско албедо) и равнините (високо албедо) – дали вали повече там, където срещаме повече равнини, а не толкова в средните географски ширини, където са тъмните дюни? – пита д-р Лопес – Все още нямаме отговорите на много въпроси, но картата ни предоставя интегриран и глобален поглед над геологията, които бъдещите изследователи на метановите цикли могат да използват.“
Източник: IFLScience